i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Bouřky zdrojem hydroxylových radikálů

 |  3. 10. 2022
 |  Vesmír 101, 599, 2022/10

Již bylo známo, že výboje v bouřkových mracích produkují velká množství reaktivních radikálů hydroxylu (OH*) a hydroperoxylu (HO2*), které hrají důležitou úlohu v chemii atmosféry. V troposféře i stratosféře reagují např. se skleníkovými plyny (NO, CO, CH4, O3), ale rovněž s řadou polutantů (a jsou tedy prvním stupněm samočistění atmosféry). Nevědělo se však, že se velké množství těchto radikálů tvoří rovněž v doutnavých výbojích, jež za bouřky vznikají na uzemněných kovových předmětech, zejména na špičkách bleskosvodů, stožárů i na vedeních velmi vysokého napětí ap. Modelové výpočty vedly k závěru, že přetrvávají v atmosféře příliš krátce na to, aby pro ni měly nějaký větší význam. V rozporu s tímto očekáváním se však zjistilo, že jejich skutečná doba života je až o dva řády vyšší, než předpovídaly modely.

Doutnavý výboj generuje především ultrafialové záření. Zjištění, že při bouřkách vznikají enormní množství reaktivních hydroxyradikálů, zřejmě povede k přehodnocení příčin předčasného znehodnocení nekeramických izolátorů, které se na vedení velmi vysokého napětí používají. Technici dosud předpokládali, že hlavní příčinou je UV záření. Autoři této studie ji přičítají hydroxyradikálům.

William H. Brune et al.: PNAS, 2022, DOI: 10.1073/pnas.2201213119

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Meteorologie, Fyzika
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné