i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Stuart Russell: Jako člověk. Umělá inteligence a problém jejího ovládání

 |  3. 1. 2022
 |  Vesmír 101, 63, 2022/1

Nedokážeme přesně předpovědět, jak se umělá inteligence bude vyvíjet ani jak rychle. Musíme se nicméně připravovat na možnost, že se stroje v rozhodování stanou daleko schopnějšími než lidé. A co pak? Jak píše v předmluvě autor, jeden z nejvýznamnějších badatelů na poli AI, „vše, co může civilizace nabídnout, je produktem naší inteligence; kdybychom získali přístup ke značně vyšší inteligenci, znamenalo by to největší událost v historii lidstva“. A cílem knihy je vysvětlit, „proč by se mohlo jednat o událost v historii lidstva poslední a co dělat, abychom takovým koncům dokázali zabránit“. Deník The Guardian před časem knihu Jako člověk označil za jeden z nejdůležitějších textů o umělé inteligenci. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Počítače, internet
RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné