i
Stuart Russell: Jako člověk. Umělá inteligence a problém jejího ovládání
| 3. 1. 2022 | Vesmír 101, 63, 2022/1
Nedokážeme přesně předpovědět, jak se umělá inteligence bude vyvíjet ani jak rychle. Musíme se nicméně připravovat na možnost, že se stroje v rozhodování stanou daleko schopnějšími než lidé. A co pak? Jak píše v předmluvě autor, jeden z nejvýznamnějších badatelů na poli AI, „vše, co může civilizace nabídnout, je produktem naší inteligence; kdybychom získali přístup ke značně vyšší inteligenci, znamenalo by to největší událost v historii lidstva“. A cílem knihy je vysvětlit, „proč by se mohlo jednat o událost v historii lidstva poslední a co dělat, abychom takovým koncům dokázali zabránit“. Deník The Guardian před časem knihu Jako člověk označil za jeden z nejdůležitějších textů o umělé inteligenci.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [465,16 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Počítače, internet
RUBRIKA: Nad knihou
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...