Aktuální číslo:

2022/7

Téma měsíce:

Rovnováha

Existuje druhak?

 |  3. 1. 2022
 |  Vesmír 101, 62, 2022/1

Rozhodnout, jestli něco existuje, nebo neexistuje, je mnohdy zapeklitá věc. Dokonce i u nanočástic, virů, kapraďorostů nebo historických událostí. Natož u slov. Pokud dítě říká pudinku žbrable a svého žbrable se dožaduje, jeho rodina nebude pochybovat o tom, že slovo žbrable existuje. Typickým příkladem slova, jehož existence je popírána, je druhak.

Většina z nás zná víceslovný spojovací prostředek jednakjednak. Protože počítat do  dvou umí nejspíš i dítě se žbrablem, vcelku logicky se nabízí chápat to jako výčet. Platí zaprvé tohle, zadruhé tohle, na jedné straně tohle, na druhé straně tohle, jednak tohle, druhak tohle. Hodilo by se tam dvak, jednak totiž není odvozeno z číslovky řadové, ale základní, zatímco diskutované druhak je odvozeno z řadové číslovky druhý. Dvak ani případná mutace dvojak se však v konkurenci se strukturně průhledným a srozumitelným druhak neprosadily.

To, že je podoba druhak slovotvorně nesamozřejmá, neznamená, že neexistuje. Záznam lexikálních jednotek, tedy slov nebo jejich spojení, v jazyce tradičně zajišťovaly slovníky. Aktuálně máme lepší nástroj evidence: jazykové korpusy, obsáhlé elektronické databáze psaných i mluvených projevů rozličného typu. To, že se druhak objevuje hojně, ne-li běžně, a že má ve většině projevů tutéž funkci, nelze díky korpusům popřít. Právě na jejich základě se druhak dostává i do  nově vznikajícího elektronického Akademického slovníku současné češtiny, sestavovaného také na základě reálných jazykových dat.

Známe klišé, že jazyk se vyvíjí. Lépe se patří říct, že ho vyvíjíme my. Pokud se v přirozeném jazyce něco uchytilo, mělo to jistě nějaký důvod, patrně nám jazykový prostředek s takovými vlastnostmi chyběl. Je to podobné, jako když sledujete někoho, jak jí bramborák s pudinkem, a tvrdíte mu, že takové jídlo neexistuje. Můžete říct, že vám by to nechutnalo, že to vypadá příšerně, že to není v žádné kuchařce, že vy byste raději banánový pudink místo vanilkového, ale ne to, že bramborák s pudinkem neexistuje. Pokud navíc bude bramborák s pudinkem prokazatelně jíst půlka republiky denně, je tvrzení, že nic takového není, v podstatě šíření hoaxu. Kdo tvrdí, že druhak neexistuje, šíří blud.

Soudy o existenci a neexistenci bychom neměli zaměňovat se soudy hodnotícími. Když budou strávníci potřebovat bramborák s pudinkem víc než se zelím, prostě si ho udělají, a když budou mluvčí potřebovat druhak víc než dvě jednak, prostě ho použijí. A ono bude žít, ať se to někomu líbí, nebo ne. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Hana Dufková

Mgr. Hana Prokšová, Ph.D., (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu a estetiku na FF UK. Pracuje v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, devět let pracovala v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR, jako externí revizorka spolupracuje s Cermatem. Zabývá se didaktikou jazyka a popularizací vědy, zajímá ji jazyková změna a český znakový jazyk. Aktuálně je na rodičovské dovolené a paběrky sil věnuje tvorbě výukových materiálů, učebnice a popularizačnímu twitterovému účtu @lingvojazyce. Přestala věřit v to, že se jazyk dá a má dát usměrnit. Jednou by ráda vařila pivo a pečovala o seniory.

Doporučujeme

Sirovodík chrání spermie mužů

Sirovodík chrání spermie mužů audio

Jaroslav Petr  |  18. 7. 2022
Samci savců včetně mužů si ve varlatech vyrábějí toxický plyn. S jeho pomocí chrání spermie před poškozením v nepříznivých podmínkách.
„Méně jíst a více cvičit!“

„Méně jíst a více cvičit!“ uzamčeno

Adam Obr  |  12. 7. 2022
Tuto radu dostal prakticky každý, kdo se někdy ve svém životě rozhodl zhubnout. Snížit „aspoň o dvě kila“ hmotnost svých tukových zásob...
Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022

Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022 uzamčeno

Vladimír Wagner  |  11. 7. 2022
Ruská invaze dopadá i na vědeckou spolupráci, mnohé z mezinárodních projektů byly po invazi zrušeny nebo jsou významně ohroženy. Zmínit lze třeba...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné