i
Mastné myši hubnou
| 6. 9. 2021 | Vesmír 100, 525, 2021/9
Jak budou obézní myši reagovat na vyšší hladinu cytokinu TSLP? Experiment měl původně ověřit schopnost tohoto proteinu omezit inzulinovou rezistenci při diabetu 2. typu. Výsledek byl překvapivý. Myši zhubly z nezdravých 45 na přirozených 25 g, zmizel jim břišní tuk a jejich celkové zdraví se zlepšilo, aniž jakkoli změnily jídelníček nebo tělesnou aktivitu. Nápadná byla jejich lesklá srst. Vysvětlení přišlo záhy: TSLP stimuluje imunitní systém ke zvýšené produkci kožního mazu – myši hubly díky tomu, že jim tuk z těla unikal mazovými žlázami. Využití tohoto zjištění v medicíně bude předmětem dalšího výzkumu.
Choa R. et al.: Science, 2021, DOI: 10.1126/science.abd2893
Ke stažení
článek ve formátu pdf [475,8 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.