Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Stephen Hawking: Stručné odpovědi na velké otázky

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 513, 2021/7

Dokořán, Praha 2021, 224 stran, ISBN 978-80-7675-010-4

„Lidé vždy chtěli znát odpovědi na velké otázky. Odkud jsme přišli? Jak začal vesmír? Jaký je plán a smysl toho všeho? Je tam venku někdo? Vyprávění o stvoření vzniklá v minulosti přestala být podstatná a důvěryhodná. Nahradila je celá řada různých druhů pověr (opravdu je nelze nazvat jinak), od hnutí New Age až po Star Trek. Skutečná věda však může být ještě daleko podivnější než sci-fi, a přitom mnohem přijatelnější,“ píše Hawking ve své poslední knize, která čerpá z autorova osobního archivu a byla dokončena až po jeho smrti s pomocí kolegů a rodiny.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Fyzika, Filosofie

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Tropické štěnice v evropských domácnostech

Tropické štěnice v evropských domácnostech

Uplynulý rok nám poskytl cennou, i když bolestnou lekci. Ukázal, jaké cesty se v globalizující lidské společnosti otevírají některým patogenům...
Výhody nitridových polovodičů

Výhody nitridových polovodičů

Alice Hospodková  |  12. 7. 2021
V posledních pětadvaceti letech pronikly do polovodičového průmyslu nitridové polovodiče, založené na sloučeninách dusíku s prvky III. skupiny –...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné