i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Co skrývají B chromozomy

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 425, 2021/7

Odborníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve spolupráci se zahraničními kolegy přečetli dědičnou informaci B chromozomu kukuřice. Tyto pozoruhodné chromozomy (na obr. značeny červeně) se vyskytují u řady druhů rostlin a živočichů. Do pohlavních buněk se nerozdělují rovnoměrně, jejich počet v buňkách není stálý a nejsou pro život nezbytné. Jejich výzkum je zajímavý pro šlechtitele (mohly by posloužit jako vektory pro přenos genů) a možná také pomůže porozumět poruchám rozdělení chromozomů u člověka (které jsou příčinou např. Downova syndromu).

Blavet N. et al.: PNAS, 2021, DOI: 10.1073/pnas.2104254118

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika, Botanika

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné