i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Co skrývají B chromozomy

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 425, 2021/7

Odborníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve spolupráci se zahraničními kolegy přečetli dědičnou informaci B chromozomu kukuřice. Tyto pozoruhodné chromozomy (na obr. značeny červeně) se vyskytují u řady druhů rostlin a živočichů. Do pohlavních buněk se nerozdělují rovnoměrně, jejich počet v buňkách není stálý a nejsou pro život nezbytné. Jejich výzkum je zajímavý pro šlechtitele (mohly by posloužit jako vektory pro přenos genů) a možná také pomůže porozumět poruchám rozdělení chromozomů u člověka (které jsou příčinou např. Downova syndromu).

Blavet N. et al.: PNAS, 2021, DOI: 10.1073/pnas.2104254118

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika, Botanika

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Tropické štěnice v evropských domácnostech

Tropické štěnice v evropských domácnostech

Uplynulý rok nám poskytl cennou, i když bolestnou lekci. Ukázal, jaké cesty se v globalizující lidské společnosti otevírají některým patogenům...
Výhody nitridových polovodičů

Výhody nitridových polovodičů

Alice Hospodková  |  12. 7. 2021
V posledních pětadvaceti letech pronikly do polovodičového průmyslu nitridové polovodiče, založené na sloučeninách dusíku s prvky III. skupiny –...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné