1 270 676
| 31. 5. 2021Aplikace iNaturalist se stává stále cennějším pomocníkem pro mapování druhového bohatství přírody na celém světě. V letošním šestém ročníku projektu City Nature Challenge jejím prostřednictvím lidé ze 44 zemí během čtyř dnů na přelomu dubna a května pozorovali 1 270 676 organismů, které patřily k některému z více než 45 300 (z toho 2100 vzácných nebo ohrožených) druhů.
Na českém území se do projektu zapojila města Praha, Brno a Uherské Hradiště, která počtem pozorování skončila celosvětově na 23., 38. a 197. pozici. Hlavní město předstihlo i Liverpool, Moskvu, Melbourne či Miami. Praha měla celoevropsky nejvíce pozorovatelů (515), co do počtu druhů skončila třetí.
V letošním ročníku City Nature Challenge se v Česku podařilo zaznamenat např. plže suchomilku rýhovanou (Helicopsis striata), mnohonožku oblanku velkou (Cylindroiulus luridus), majku obecnou (Meloe proscarabaeus), modráska rozchodníkového (Scolitantides orion), martináče hrušňového (Saturnia pyri), z rostlin pak kerblík obecný (Anthriscus caucalis), křivatec český (Gagea bohemica) či lomikámen trojprstý (Saxifraga tridactylites).
Máte-li chuť se zapojit se svým městem příští rok, ozvěte se organizátorům z Národního muzea. Začátečníkům nabízejí výpomoc s přípravou.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [419,36 kB]
O autorovi
Marek Janáč
Marek Janáč (* 1971) je publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za popularizaci vědeckých poznatků byl oceněn Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka a čestným uznáním za vynikající popularizaci vědy od od Učené společnosti České republiky. S filmem Magion zvítězil na mezinárodním festivalu AFO 2019.
![Janáč Marek](/thumb/images/autori/j/s_janac_marek.jpg?w=150&h=150&ip=5)