i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Živé laso šplhá po sloupu

 |  1. 2. 2021
 |  Vesmír 100, 76, 2021/2

Herpetologové dosud rozlišovali čtyři základní typy hadího pohybu. Nyní vědí o pátém. A bohužel ho objevili u bojgy hnědé (Boiga irregularis), původně australského druhu, který se po zavlečení na ostrov Guam masivně šíří a decimuje místní lesní ptactvo (z původních dvanácti druhů přežívají už jen dva). Videopast odhalila, že si poradí i se silnými sloupy, na které ochránci přírody instalují ptačí budky – dosud to bylo pro ptáky jediné bezpečné místo. Bojga zadní částí těla obepne sloup jako smyčka lasa, jíž ke stromu přitiskne přední část těla, a vlnivými pohyby smyčky se pomalu posouvá vzhůru. Video je součástí online verze příspěvku.

 

 

Savidge J. A. et al.: Current Biology, 2020, DOI: 10.1016/j.cub.2020.11.050

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Clément Lafon Placette  |  14. 7. 2021
Jak poznáte, že jste odvedl dobrou práci? Pokud jste obeznámeni s neurolingvistickým programováním (nebo jste studentem, kterého jsem měl to...
Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Dobře už bylo

Dobře už bylo uzamčeno

David Storch  |  12. 7. 2021
„Biologická rozmanitost Země od prvohor po dnešek roste, ale tento nárůst byl přerušen pěti masovými vymíráními, z nichž to zatím poslední...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné