Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1
i

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Záhada zhasínající hvězdy

 |  1. 2. 2021
 |  Vesmír 100, 106, 2021/2

Betelgeuze se chová podivně, zatím doslova nevysvětlitelně. Událost, jež rozrušila astronomické kruhy v první polovině tohoto roku, se dá nejlépe popsat jako detektivní pátrání.

Leden 2020

Amelia, Blanka, Carlos a David, čtyři astronomové na observatoři daleko od civilizace, se sešli na půlnoční svačince. Bylo zataženo, a tak nespěchali ke svým obrazovkám a řídicím pultům a diskutovali o astronomických problémech.

Amelia se zahleděla na knihovničku s únikovou literaturou pro případ deště, sněhu či vichřice a pronesla: „Jsem asi nesnesitelně romantická, ale za nejlepší způsob luštění problému považuji Úterní klub. Však víte. Přátelé se sejdou, popíjejí whisky, vyslechnou záhadu a pak ji rozluští.“

„Jó, jak to vždycky všechno nakonec uhodne slečna Marplová. Tu tady nemáme, ale dneska je shodou okolností úterý. Je noc a popíjíme čaj. Takže už zbývá jenom záhada,“ chytila se tématu Blanka.

„Já bych věděl,“ řekl rychle Carlos. „Nazvu ji Záhada zhasínající hvězdy a začnu od samého začátku. Hvězda Betelgeuze je jedna z nejjasnějších hvězd na obloze. Patří k souhvězdí Orion, které je nejenom velice krásné, ale také velmi nápadné (obr. 1). Načervenalá barva ji výrazně odlišuje od ostatních hvězd v souhvězdí. Jméno Betelgeuze je zkomolenina arabského Jad al-Džauzā neboli ruka obrova. Zkomolenina vznikla pravděpodobně tichou poštou, jinak si to neumím vysvětlit.“

„Drž se faktů a nezabíhej do lingvistiky, pokud to není důležité pro řešení problému,“ napomenula ho Blanka. „Kdybys ty byl středověký mnich a přepisoval arabskou mapu, taky bys nadělal chyby.“

„Dobrá, dobrá, už pokračuji astronomickými údaji. Betelgeuze patří k typu hvězd, kterým se říká rudý veleobr. To proto, že mají nízkou povrchovou teplotu, Betelgeuze okolo 3500 K, kvůli tomu má jejich záření červenou barvu. Veleobr proto, že jsou opravdu veliké – Betelgeuze asi tisíckrát větší než Slunce (obr. 3) – a zářivé: 100 000krát větší výkon než Slunce. Jde o velmi hmotnou hvězdu v pokročilé fázi vývoje, kdy už vyčerpala zásoby vodíku v jádře. Místo toho se u takto hmotných hvězd postupně vytvoří složitá slupková struktura. V každé slupce probíhají jiné termonukleární reakce, plášť hvězdy se nafoukne do obrovských rozměrů (a tím pádem ochladne). K dalším známým rudým veleobrům patří třeba Antares v souhvězdí Štíra. Díky své jasnosti a dobré pozorovatelnosti je Betelgeuze častým cílem mnoha pozorovatelů, nejenom profesionálních, ale i amatérských astronomů. A ti všichni jsou momentálně úplně zmateni, protože jasnost Betelgeuze od prosince 2019 prudce klesá. Něco takového jsme nikdy neviděli. A já se ptám proč. Co se té hvězdě stalo, že tak zeslábla?“

„Na záhadu zhasínající hvězdy by byla krátká i slečna Marplová“

Astronomové se zamysleli a zahleděli do svých šálků čaje a kávy. O slovo se přihlásil David.

„Já bych zkusil hádat. Betelgeuze je velmi hmotná hvězda – nevíme sice přesně, kolik váží, nejspíš tak 15krát víc než Slunce – a tak svůj život skončí jako supernova, tedy přesněji supernova typu II. Těsně před samotným výbuchem vyhodí do okolí spoustu plynu a prachu, čímž poklesne její jasnost. A to by se právě teď mohlo dít Betelgeuze. Navíc právě před chvílí mi psal kamarád, který pracuje na Ligu – tedy na detektoru gravitačních vln LIGO –, že možná detekovali gravitační vlny přicházející právě z té oblasti na obloze, kde leží Betelgeuze.“

Nyní vidíte 22 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorech

Soňa Ehlerová

Jan Palouš

Richard Wünsch

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...