Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Víte o výjimečných učitelích?

 |  1. 2. 2021
 |  Vesmír 100, 78, 2021/2

Loňský rok byl pro učitele mimořádný. Přinesl četná omezení, ale zároveň příležitost vyzkoušet a rozvinout nové metody výuky. Více než jindy se projevily rozdíly mezi pedagogy adaptovanými na rutinu českého školství a těmi, kteří neustále hledají nové cesty, jak učit. O to zajímavější bude letošní ročník soutěže Global Teacher Prize, kterou celosvětově organizuje Varkeyho nadace a v České republice se o ni stará obecně prospěšná společnost EDUin.

Je určena pro učitele základních a středních škol a v České republice se koná od roku 2017. Pedagogy do ní může nominovat kdokoli, hlásit se mohou i sami. Nominace jsou letos otevřené do 28. února, vlastní přihlášky lze podávat až do 14. března, vyhlášení výsledků je plánováno na 10. června. Vítěze vybere porota složená z odborníků na vzdělávání, která kandidáty navštíví i ve výuce. Nominační formulář je k dispozici na www.gtpcr.cz.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné