i

Aktuální číslo:

2021/3

Téma měsíce:

Les

V chladném prostředí jsou výhodnější tmavší vejce

 |  1. 2. 2021
 |  Vesmír 100, 127, 2021/2

Zbarvení ptačích vajec sice poskytuje ochranu před predátory, ale má i další dvě rozporné funkce. Ve chvílích, kdy na vejcích rodiče nesedí, chrání tmavší skořápka zárodek před ultrafialovým zářením a zároveň před prochladnutím. Z druhého vyplývá, že tmavší zbarvení je výhodné zejména v chladných oblastech.

Do nedávné velmi reprezentativní studie se autorům podařilo zahrnout údaje o vejcích celkem 634 ptačích druhů z 36 řádů (ze 40 existujících, takže nepodchyceny zůstaly jen 4 řády: stepokurové a tři další, do nichž ale patří jen 1–3 druhy). Z výsledků je zřejmé, že největší význam má překvapivě právě ochrana před prochladnutím. Protože záleží i na typu hnízda, byli zahrnuti ptáci hnízdící na zemi, v dutinách i ti, kteří si stavějí klasickou „misku“. Rozdíly mezi nimi jsou značné – nejtmavší vejce mají ptáci hnízdící na zemi, nejsvětlejší naopak ti, co hnízdí v dutinách, a vajíčka ptáků, kteří si stavějí miskovité hnízdo, jsou někde uprostřed. U týchž druhů a u všech tří skupin hnízdičů však byla vajíčka jednoznačně nejtmavší v chladných oblastech. Tam však dostatek tepla zajišťuje nejen zbarvení skořápky, ale i rodiče, kteří hnízdo opouštějí na kratší dobu než v tropech. To pro ně představuje značnou oběť, protože častěji odlétají za potravou, což vyžaduje až o 50 % víc energie.

K predaci hnízd dochází výrazně častěji v tropech než v chladnějších oblastech, takže zbarvení je protichůdný faktor: někde chrání vejce hlavně před predátory a ultrafialovým zářením, jinde ve větší míře před prochladnutím. Jestliže někteří ptáci při opouštění hnízda vejce zakryjí nebo záměrně potřísní, chrání je hned třikrát, protože „zohledňují“ všechna tři rizika, která ale nemají všude stejnou váhu.

Zdá se, že tmavší barva všude přináší jen výhody. Proč jsou tedy mnohá vejce velmi světlá, nebo dokonce bílá? Vysvětlení se nabízí jediné. I ve špatně osvětlených dutinách musejí rodiče svá vajíčka najít, což v noci platí i o ptácích hnízdících jinde (ostatně všechny evropské sovy mají vajíčka velmi světlá – zejména v porovnání s většinou denních dravců). S barvou vajec a hnízdní úspěšností je to prostě jako se vším: vždy se něco získává a něco ztrácí. Čím jsou vajíčka tmavší, tím hůř je rodič hledá, aby na ně mohl zasednout. Ale zase mu nevychladnou ani při delším hledání.

Wisocki P. A. et al.: Nat. Ecol. Evol., 2019, DOI: 10.1038/s41559-019-1003-2

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ornitologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Jiří Hrubý

Ing. Jiří Hrubý (*1957) vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Je profesionální překladatel, amatérský ornitolog a s vysokohorskou nemocí má osobní zkušenost.

Doporučujeme

Nejlepší zbraň proti virům? Očkování

Nejlepší zbraň proti virům? Očkování

Eva Bobůrková  |  1. 3. 2021
Jako uznávaná a zkušená viroložka se Ruth Tachezy nyní nutně musí zabývat virem SARS-CoV-2. Dosud se věnovala jinému zabijáku – papilomaviru....
Les a voda

Les a voda

Václav Cílek, David Storch  |  1. 3. 2021
V posledních letech se v souvislosti s klimatickou změnou čím dál častěji zmiňují lesy a jejich podíl na bilanci vody v krajině. Lesy na jedné...
Jak se v Česku daří orlům

Jak se v Česku daří orlům uzamčeno

David Horal, Tomáš Bělka  |  1. 3. 2021
V současné době hnízdí v České republice čtyři druhy orlů, což nebylo v dřívějších desetiletích vůbec samozřejmé. Ale nemají vyhráno. Co je nejvíc...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné