Nick Lane: Kyslík. Molekula, která stvořila svět.
| 1. 2. 2021 | Vesmír 100, 133, 2021/2
Autor knih Vývoj života a Síla, sexualita a sebevražda, profesor evoluční biochemie na University College London, si tentokrát jako téma zvolil kyslík. Hned v úvodu jej nazývá elixírem života a smrti a komplexně se zabývá nezastupitelnou úlohou kyslíku v evoluci života na Zemi, ale i pro život každého z nás. Nick Lane rozebírá roli molekuly od jejího objevu v sedmdesátých letech 18. století a zmiňuje i kontroverze a nejednoznačnost, které jak jeho objevování, tak současný stupeň poznání provázejí. Neboť kyslík pomáhá mládnout, ale i stárnout. Bez kyslíku nemůžeme žít, ale kyslík nás zároveň může zabít.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [331,66 kB]
RUBRIKA: Přečetli jsme
O autorovi
Eva Bobůrková
Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...