i
Rychlá detekce nukleových kyselin
| 1. 11. 2021 | Vesmír 100, 661, 2021/11
Řadu chorob lze ve vzorcích tkání detekovat podle přítomnosti charakteristických proteinů nebo nukleových kyselin. Odborníci z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR vyvinuli novou metodu, která odhalí molekuly mikroRNA přímo ve vzorku krevní plazmy, bez nutnosti předchozí izolace. Metoda je jednodušší a rychlejší než standardní PCR, přitom se jí blíží svou citlivostí, jak prokázal test u myelodysplastického syndromu. Základem je optický biosenzor se zlatými nanočásticemi spojenými s povrchem senzoru krátkými řetězci nukleotidů. Po navázání komplementární mikroRNA se nanočástice uvolní a dojde ke změně indexu lomu.
Špringer T., Krejčík Z., Homola J.: Biosens. Bioelectron., 2021, DOI: 10.1016/j.bios.2021.113613
Ke stažení
článek ve formátu pdf [726,21 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.