i

Aktuální číslo:

2020/9

Téma měsíce:

30 let CTS

Popovídejte si s robotem

 |  7. 9. 2020
 |  Vesmír 99, 483, 2020/9

Konverzační robot (chatbot) Alquist týmu studentů ČVUT získal třetí místo ve finále soutěže Alexa Prize. Tu pořádá společnost Amazon s cílem zdokonalit schopnosti digitální asistentky Alexy, která prostřednictvím bezdrátového reproduktoru s hlasovým ovládáním Amazon Echo umožňuje hlasem ovládat domácí elektroniku.

Alquist (alquistai.com) využívá pokročilé algoritmy z oblasti zpracování přirozeného jazyka ve snaze napodobit co nejvěrněji lidského mluvčího. Informace získává ze znalostních databází a online z internetových zdrojů. Dovede si popovídat o nejrůznějších tématech od celebrit a sportu po zpravodajské novinky.

Chatboti ale neslouží jen k zábavě. Stále častěji se uplatňují v e-shopech, v hotelích, jako virtuální asistenti v zákaznických centrech, v sociálních službách i ve zdravotnictví.

Alquist v soutěži uspěl potřetí za sebou, z předchozích ročníků má dvě druhá místa. Letos český tým nestačil pouze na chatboty týmů z Emoryovy univerzity a Stanfordovy univerzity. Odborným garantem týmu je Jan Černý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, který dlouhá léta působil v IBM a v Goggle.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Sukcese mrtvoly pro mne končí kostrou

Sukcese mrtvoly pro mne končí kostrou

Ondřej Vrtiška  |  7. 9. 2020
Forenzní entomologie pomáhá kriminalistům určit dobu a místo smrti, odhalit manipulaci s tělem a rekonstruovat události, k nimž došlo třeba i před...
Arény pravěku a rituální krajina pod Řípem

Arény pravěku a rituální krajina pod Řípem

Jan Turek  |  7. 9. 2020
V naší krajině se skrývají tajemství předků, která nelze pouhým okem spatřit, a přesto jejich pozůstatky dokážeme odhalit jako kamínky dávno...
Kreativní mozek novozélandského rošťáka

Kreativní mozek novozélandského rošťáka uzamčeno

Pavel Pipek  |  7. 9. 2020
Je to „drzoun“ s pronikavým intelektem. Jeho hlas i bezstarostná hravost v nás vyvolávají smích, vynalézavost při destrukci lidských výrobků...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné