Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Přepis chřipkové RNA v atomárním rozlišení

 |  13. 7. 2020
 |  Vesmír 99, 386, 2020/7

Virus chřipky je široce rozšířen mezi lidmi i zvířaty. Nové kmeny se vyvíjejí velmi rychle a mohou způsobit vážné onemocnění. Některé z nich se navíc mohou přenášet mezi různými hostiteli, jako nedávné rozšíření kmenů ptačí a prasečí chřipky na lidskou populaci. Takový přenos může vést až k pandemii. V Evropské laboratoři molekulární biologie (EMBL) ve francouzském Grenoblu zkoumáme, jak se virus chřipky množí. Hlavním objektem našeho zájmu je chřipková polymeráza – enzym, který přepisuje virový genom.

Většina organismů má genom složený z DNA, genom viru chřipky je ale tvořen RNA. V hostitelské bunce prochází dvěma procesy. Zaprvé je transkribován – přepisován do molekuly mRNA, která nese instrukce pro výrobu virových bílkovin, stavebních kamenů nových virových částic. Zadruhé je replikován – vzniká mnoho přesných kopií původního genomu. Společně s virovými bílkovinami jsou skládány do nových virových částic, které pučí ven z buňky a dále se šíří.

Používáme kryogenní elektronovou mikroskopii (kryo-EM), která zobrazuje 3D struktury biomolekul zmrazených na teplotu kapalného dusíku. S její pomocí můžeme pozorovat polymerázu v atomárním rozlišení (takzvaně vyřešit její atomární strukturu). V našich experimentech jsme nechali proběhnout transkripční proces ve zkumavce a zastavili ho v různých fázích. Vzorky jednotlivých stadií jsme zobrazili elektronovým mikroskopem a získali tak patnáct struktur, které ukazují celkový průběh transkripce virovou polymerázou. Ta se chová jako miniaturní kopírovací stroj. Zasouvá genom do přepisovacího místa (tzv. aktivního místa polymerázy), kde vzniká jeho přepis mRNA. Přepsaná mRNA postupně vychází z polymerázy na jedné straně a originál genomu na druhé. Na konci se hotová mRNA uvolní a celý proces může začít od začátku (animace je součástí online verze příspěvku).

Detailní poznání aktivního místa virové polymerázy, kde probíhá chemická reakce zásadní pro transkripci i replikaci, je důležitým krokem k vývoji nových antivirotik. Jejich podstatou bude blokování právě zmíněného aktivního místa, tak jak se to například podařilo s léčivy proti HIV.

Wandzik J. M., Kouba T. et al.: Cell, 2020, DOI: 10.1016/j.cell.2020.03.061

Ve spolupráci s Czexpats in Science

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Tomáš Kouba

 

Kouba Tomáš

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.