i

Aktuální číslo:

2020/10

Téma měsíce:

Hry

O teorii strun

Podaří se překonat vleklé potíže?
 |  13. 7. 2020
 |  Vesmír 99, 462, 2020/7

Fyzikové se snaží své teorie zobecňovat tak, aby příslušný popis zahrnoval co nejvíce jevů. Vrcholným cílem je vypracovat jedinou univerzální teorii, která by veškeré objekty a jevy popsala a vysvětlila jednotným konzistentním způsobem. Nejpreferovanějším kandidátem na takovou „teorii všeho“ je teorie strun.

V přírodě existují čtyři známé základní typy sil. Tři z nich (elektromagnetická a dvě síly jaderné) jsou uspokojivě popsané v rámci kvantové teorie. Čtvrtou silou je gravitace, mnohem slabší, avšak výrazně se projevující na dlouhých vzdálenostech. Je popsaná obecnou teorií relativity.

Kvantová teorie i obecná relativita jsou experimentálně velmi dobře potvrzené, přičemž na podporu jejich platnosti průběžně přibývají další argumenty, a to nejen „pouhým“ zvyšováním přesnosti měření pozorovaných jevů.

Predikce

Čas od času se podaří experimentálně prokázat i jev, který tyto teorie předpověděly, ale doposud pozorován nebyl. Např. v roce 2012 byl experimentálně potvrzen Higgsův boson (významná elementární částice, předpovězená v roce 1964 [1]), a před čtyřmi lety byly prokázány gravitační vlny [2], jejichž existence ihned vyplynula z rovnic obecné relativity (předpovězeny však byly ještě o 10 let dříve). Ovšem metoda jejich detekce navržená v sedmdesátých letech čekala až do roku 2015, až bude možné experiment uskutečnit s požadovanou přesností.

Nyní vidíte 14 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

O autorovi

Jiří Poš

RNDr. Jiří Poš (*1957) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze a postgraduální studium na katedře počítačů ČVUT FEL v Praze. Pracuje ve výzkumně-vývojovém oddělení firmy věnující se bezdrátovým sítím technologie IQRF, v týmu, který v roce 2014 získal ocenění Česká hlava, cena Industrie.
Poš Jiří

Doporučujeme

Lekce z pandemie

Lekce z pandemie

Eva Bobůrková  |  5. 10. 2020
Když se objevila zpráva, že pražský taxikář, hospitalizovaný v těžkém stavu s nemocí covid-19, dostal jako první pacient v Česku nový...
Hry a lidé

Hry a lidé

Martin Soukup  |  5. 10. 2020
Hra a hraní je základem každé kultury. Přesněji řečeno, hra kulturu předchází. Jak si hrají lidé neznalí písma, jak si osvojují fotbal či kriket,...
Nahlédnout mořským prvokům pod pokličku

Nahlédnout mořským prvokům pod pokličku uzamčeno

Sepsat výsledky pětiletého výzkumu 113 vědců z 53 laboratoří a 14 zemí světa znamenalo vytvořit uživatelskou příručku pro genetickou manipulaci...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné