Trepang
| 1. 6. 20201900: Podivné jsou choutky, jakými lidé ukájejí hlad. A nikoli snad z nouze. Žabí stehýnka nebo hlemýždě nezná lid jako pokrm, ač snadno by si jich mohl opatřiti; toť právě více choutka zámožných. Nejpodivnější zvláštnosti v jídle jevili však ve starověku Římané a dnešní Číňané. Jaké to podivné věci vykazuje jídelní lístek kosmookých obyvatel středu: jedlá hnízda salangan, shnilá a polovylíhlá vejce, tučné pondravy brouků, housenky, dešťovky, žraločí ploutve, psi, krysy, a především jakožto nejjemnější z lahůdek – trepang.
Co jest trepang? – Trepang neboli tripang jest hromadný název pro celou řadu druhů podivných zvířat mořských, jež zovou se mořskými okurkami, sumýši neboli více vědecky holothuriemi, francouzsky cornichons de mer; zvířata nadmíru tupá. […]
O způsobu přípravy lahůdky v kuchyni čínské není nám ovšem nic určitého známo. Jameson tvrdí, že copatí synové nebeští dovedou z trepangu přípravovati velmi silné a lahodné polévky, jakož i různé sekaniny. (Dle dr. W. Marshalla.)
2020: V současné době se v médiích přetřásá záliba Číňanů v konzumaci roztodivných divoce žijících zvířat především v souvislosti s nejrůznějšími zoonózami, ale jak je vidno, čínské chutě Evropany fascinovaly už před 120 lety. Sumýši se v čínské kuchyni (a medicíně) využívají dodnes, stejně tak v dalších asijských kuchyních.
Ke stažení
- /files/archiv/2020/v202006_367.pdf [290,78 kB]