Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

O vermikompostování čili žížalování

 |  1. 6. 2020
 |  Vesmír 99, 368, 2020/6

Recyklace odpadu je v dnešní době velké téma. Někteří lidé třídí odpad do barevných kontejnerů, jiní mají před domem speciální popelnici na bioodpad, nebo se dokonce pouští do vermikompostování.

O co se jedná? První komponent tohoto slova pochází z latinského vermis (červ, žížala) a v druhé části poznáváme původně latinské, ale v češtině již zdomácnělé slovo kompost. Vermikompostování je tedy metoda, při níž dochází k rozkladu rostlinného odpadu pomocí žížal (nejčastěji speciálně vyšlechtěných kalifornských žížal).

Abyste mohli začít vermikompostovat, musíte si pořídit nebo vyrobit vermikompostér. Jde zpravidla o plastovou nádobu, která může mít několik pater. Do nádoby se házejí odřezky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, skořápky od vajíček a další organické zbytky, které žížaly zpracovávají a rozkládají. Vespod se během několika měsíců vytvoří výsledný vermikompost, jenž je využíván jako hnojivo. Podle vermikompostářů (neboli příznivců vermikompostování) je mnohem kvalitnější a na živiny bohatší než běžný kompost.

Pro tuto metodu kompostování se už objevil domácí ekvivalent žížalování, vermikompostovacím nádobám se někdy říká žížalovník, žížalník, žížaliště, žížalárium či žížalokompostér a příznivec žížalího kompostování může být nazýván žížalář nebo žížalista. Kdo se žížalokompostování už nějakou dobu věnuje, tomu je dobře známý také žížalí čaj – není to nápoj, nýbrž tekutina vznikající při vermikompostování, která může po zředění vodou dobře posloužit jako zálivka pro rostliny.

Zdá se, že vermikompostování (neboli žížalování) přináší samé benefity – bioodpad je namísto vyhazování do popelnice zpracováván tak, že může být znovu využíván jako vysoce kvalitní hnojivo. I když nemáte dům se zahradou, nemusíte se ho vzdávat – malý vermikompostér se dobře vejde i do panelákového bytu, případně ho můžete umístit na balkon. Pokud tedy netrpíte vermifobií (chorobným strachem z červů, žížal a podobné havěti), směle do toho!

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Sylva Nzimba

Mgr. Sylva Nzimba (*1992) vystudovala obory český jazyk a lusobrazilská studia na Filozofické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz) a vedoucí pracovní skupiny lexikografické excerpce.

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...