Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Stáří organismů na Zemi

 |  4. 5. 2020
 |  Vesmír 99, 307, 2020/5

1880: Jednotlivá období geologická, z nichž máme doklady o tehdejším životě organickém, jest velmi těžko i přibližně počtem let co do jich délky naznačiti. Proto obrácena pozornost ke slunci, jež teplem a světlem veškerý organický život vzbuzuje. Přijme-li se, že hořící látka sluneční jest téže výhřevnosti, jako kamenné uhlí, trvalo by jen 5000 let; jak však J. R. Meyer se domnívá, padají do slunce stále nová tělesa zemská a tím nového paliva slunci se dostává. Ale padajících těles takových by musilo býti veliké množství, neboť kdyby ku př. podobný osud zastihl naši zemi, prodloužila by se doba slunce jen o 93 leta. Proto Helmholtz přijímá, že slunce povstalo soustředěním se hmoty po celé nynější soustavě sluneční rozšířené a kondensace ta dosáhši té velikosti, v jaké slunce se nyní nalézá, poskytuje tepla a světla na 20 milionů let. To však Crollu se zdá málo, a proto domnívá se, že O lehkomyslné honbě za vědeckými senzacemi slunce povstalo sražením se dvou stejných těles zemských, jež proti sobě se pohybovala rychlostí 476 mil angl. za sekundu, a nárazem tím že vyvinulo se tepla pro 70 milionů let. – A tu Heer dokládá: byť i byly všechny tyto hypothesy příliš odvážné, jisto jest, že dobu organického života na zemi nesmíme výše ceniti nad 100 milionů let.

Vel. (Vesmír 9, 178, 1880/15)

2020: Dnes víme, že existence života na Zemi se počítá nikoli v desítkách milionů, ale v miliardách let. V roce 1880 ještě samozřejmě nikdo neměl tušení o množství energie skryté v atomových jádrech a o mechanismu pohánějícím hvězdy. Pro tehdejší učence proto bylo obtížné realisticky odhadnout časovou škálu kosmických, geologických a evolučních dějů.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Geologie, Paleobotanika
RUBRIKA: Vertikála

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné