Icarus začíná sledovat migraci
| 6. 4. 2020Projekt Icarus, jehož cílem je sbírat data o migraci živočichů, především ptáků a savců, vstoupil do testovací fáze. Ta bude trvat několik měsíců, na podzim by měl Icarus přejít do plného provozu. Podílejí se na něm Společnost Maxe Plancka, Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR) a ruská kosmická agentura Roskosmos.
Součástí systému budou miniaturní vysílače umístěné na tělech migrujících živočichů. Kromě údajů o poloze budou shromažďovat i informace o klimatických podmínkách. Kdykoli se v rádiovém dosahu objeví Mezinárodní vesmírná stanice ISS, vysílače na ni data odešlou k dalšímu zpracování. Pro vědce pak budou přístupná v online databázi Movebank. Zpočátku bude aktivitu mobilních vysílačů simulovat pouze pozemní stanice v Immenstaadu u Bodamského jezera, po prvním testování a kalibraci se postupně začnou přidávat živá data.
Projekt by měl přinášet užitečné informace nejen zoologům. Umožní totiž sledovat například šíření semen invazních rostlin nebo patogenů.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [292,22 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.