Test života na Marsu
| 3. 3. 2020Co by se stalo s živými organismy milujícími extrémy, kdyby se dostaly do prostředí Marsu? To bylo hlavní téma dílny pro talentované středoškoláky, kterou Vesmír uspořádal ve dnech 7. a 8. února ve spolupráci s prof. Josefem Elsterem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jeho kolegy z Centra polární ekologie. Laboratoře Botanického ústavu AV ČR v Třeboni se tak na dva dny změnily na zkušebnu toho, jaké extrémy dokáže přežít pozemský život, konkrétně extrémofilní bakterie a řasy z Arktidy a Antarktidy.
„Děkuji, že jsem se mohla účastnit dílny v Třeboni,“ napsala nám v reakci po skončení akce studentka Veronika Studničková. „Byla to skvělá zkušenost a moc ráda jsem se podívala do profesionálních laboratoří. Pokud budete pořádat podobné akce v budoucnu, chtěla bych se o nich dozvědět a zúčastnit se jich.“
Program Inspirace nové generace (ING) pro talentované středoškoláky z celé republiky pořádá Vesmír už čtyři roky. Zapojit se do něj může libovolná škola, která tak svým studentům zajistí odebírání časopisu Vesmír a tím přístup k ověřeným informacím mnoha vědních oborů.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [245,89 kB]
O autorovi
Marek Janáč
Marek Janáč (* 1971) je publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za popularizaci vědeckých poznatků byl oceněn Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka a čestným uznáním za vynikající popularizaci vědy od od Učené společnosti České republiky. S filmem Magion zvítězil na mezinárodním festivalu AFO 2019.
![Janáč Marek](/thumb/images/autori/j/s_janac_marek.jpg?w=150&h=150&ip=5)