Sbohem a šáteček
| 3. 3. 2020Sbohem a kdybychom se nikdy nesetkali
bylo to překrásné a bylo toho dost
Ve čtvrtek 30. ledna dorazil do Spitzerova vesmírného dalekohledu poslední příkaz z řídícího střediska. Infračervený dalekohled se jeho vykonáním přepnul do pasivního režimu a navždy se odmlčel. I nadále se bude pohybovat po oběžné dráze kolem Slunce, ale jeho pozorovací mise je u konce.
Svou plánovanou životnost překonal několikanásobně. Vypuštěn byl 25. srpna 2003 a původně se počítalo s tím, že bude fungovat 2,5 roku, ale v plnohodnotném režimu nakonec pokračoval až do května 2009. Tehdy spotřeboval zásobu helia nutného pro chlazení infračerveného spektrografu a vícekanálového fotometru. Od té doby pracoval jen na dvou z původních čtyř kanálů infračervené kamery IRAC. Vesmír pozoroval už jen na vlnových délkách 3,6 μm a 4,5 μm, zatímco původně pokrýval větší rozsah vlnových délek (až k 160 μm). Přesto i nadále poskytoval cenná pozorování.
Za šestnáct let provozu přispěl k poznání Sluneční soustavy, Mléčné dráhy i vzdálených galaxií. Objevil mimo jiné největší Saturnův prstenec a měl výrazný podíl na objevu sedmi exoplanet v systému TRAPPIST-1. Příští tok by ho měl nahradit vesmírný dalekohled Jamese Webba, jehož vypuštění už ale bylo několikrát odloženo.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [446,92 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.