Filatelistické mikroskopy na pomoc
| 2. 11. 2020Mikrosvět je úžasný, ale klasické mikroskopy, vyžadující přípravu tenkých preparátů mezi podložní a krycí sklíčko, přístup k němu laické veřejnosti znesnadňují. Školní mikroskopy navíc bývají těžké a některé musejí mít také přístup k elektrické zásuvce. To komplikuje situaci i terénním biologům. K určení řady chorob a škůdců pohled pouhým okem nestačí, mikroznaky jsou důležité při určování některých druhů živočichů a rostlin, v neposlední řadě pouze mikroskopický pohled odhalí funkční přizpůsobení řady orgánů.
V terénu se často využívají silné lupy, ve kterých ale bývá sledovaný objekt tmavý a rozmazaný. Zajímavou alternativu představují filatelistické mikroskopy. Jejich konstrukce je velmi jednoduchá a proti lupám v nich nejde jen o použití více čoček, ale také o vhodné nasvícení pozorovaného objektu. To v mnoha případech odbourává potřebu pozorované objekty prosvítit a připravovat kvůli tomu tenké preparáty a řezy. LED nasvícení je v těchto mikroskopech úsporné, jako zdroj energie stačí čočkové baterie.
Kapesní mikroskopy pro filatelisty mívají šedesátinásobné až stonásobné zvětšení, ale dají se pořídit i takové, které zvětšují 200×. Některé se dají nasadit rovnou na fotoaparát chytrého telefonu. Tento neobvyklý doplněk lze povolat na pomoc jak pro školní výuku, tak pro běžná praktická pozorování.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [466,58 kB]