i

Aktuální číslo:

2021/5

Téma měsíce:

150 let Vesmíru

Filatelistické mikroskopy na pomoc

 |  2. 11. 2020
 |  Vesmír 99, 615, 2020/11

Mikrosvět je úžasný, ale klasické mikroskopy, vyžadující přípravu tenkých preparátů mezi podložní a krycí sklíčko, přístup k němu laické veřejnosti znesnadňují. Školní mikroskopy navíc bývají těžké a některé musejí mít také přístup k elektrické zásuvce. To komplikuje situaci i terénním biologům. K určení řady chorob a škůdců pohled pouhým okem nestačí, mikroznaky jsou důležité při určování některých druhů živočichů a rostlin, v neposlední řadě pouze mikroskopický pohled odhalí funkční přizpůsobení řady orgánů.

V terénu se často využívají silné lupy, ve kterých ale bývá sledovaný objekt tmavý a rozmazaný. Zajímavou alternativu představují filatelistické mikroskopy. Jejich konstrukce je velmi jednoduchá a proti lupám v nich nejde jen o použití více čoček, ale také o vhodné nasvícení pozorovaného objektu. To v mnoha případech odbourává potřebu pozorované objekty prosvítit a připravovat kvůli tomu tenké preparáty a řezy. LED nasvícení je v těchto mikroskopech úsporné, jako zdroj energie stačí čočkové baterie.

Kapesní mikroskopy pro filatelisty mívají šedesátinásobné až stonásobné zvětšení, ale dají se pořídit i takové, které zvětšují 200×. Některé se dají nasadit rovnou na fotoaparát chytrého telefonu. Tento neobvyklý doplněk lze povolat na pomoc jak pro školní výuku, tak pro běžná praktická pozorování.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikroskopie, Výchova a vzdělávání
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Jiří Jakl

RNDr. Jiří Jakl (*1981) je absolventem odborné biologie na PřF UK v Praze a rigorózního řízení v oboru botanika na UP v Olomouci. Ve spojení s neziskovými organizacemi a poradními orgány se blíže věnuje problematice životního prostředí. Vede spolek Zvonečník, působí ve Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj.

Doporučujeme

Jaké to je být fanouškem

Jaké to je být fanouškem

Dan Bárta  |  3. 5. 2021
Jsem ročník 1969. Poprvé jsem uviděl Vesmír na stole v kuchyni u svého spolužáka z gymplu v půlce osmdesátek. Na mou nejapnou otázku, jestli „jede...
Složitá jednoduchost virů

Složitá jednoduchost virů uzamčeno

Ivan Hirsch, Pavel Plevka  |  3. 5. 2021
Místo tradičního redakčního rozhovoru tentokrát nabízíme dialog virologů dvou generací a odlišných specializací, Ivana Hirsche a Pavla Plevky.
Časy Vesmíru

Časy Vesmíru

Tomáš Hermann  |  3. 5. 2021
První číslo Vesmíru vyšlo 3. května 1871, časopis tedy letošním květnovým číslem slaví 150. narozeniny. Při cestě do jeho historie můžeme za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné