i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Proč se skrývat?

 |  2. 9. 2019
 |  Vesmír 98, 482, 2019/9

Lidé napříč společnostmi, které se jinak značně liší svým sociálním uspořádáním i sexuálními zvyklostmi, se vyznačují nápadným sklonem věnovat se sexu v soukromí. Všechny páry, včetně těch společensky akceptovaných, jako jsou snoubenci a manželé, se snaží skrývat svou sexuální aktivitu (zapomeňte na swingers party a podobné excesy). Tomuto chování se nikdy nedivíme, ale měli bychom, protože to opravdu není normální (stejně jako související sklon věnovat se sexu v noci, před spaním). Ostatní živočichové kopulují skrytě proto, aby se vyhnuli riziku napadení predátorem (například sysli Spermophilus richardsonii z tohoto důvodu kopulují v norách) nebo nežádoucí konfrontaci s jedincem stejného druhu, zpravidla dominantním samcem (činí tak například pipulky dlouhoocasé, ovce kruhorohé, hyeny skvrnité a řada druhů primátů). Jde tedy o snahu nebýt přistižen in flagranti.

Vedle člověka je znám pouze jeden druh, který usiluje o sex v soukromí bez ohledu na hrozící nebezpečí nebo sociální postavení. Tím je timálie šedá (Argya squamiceps), nenápadně zbarvený pěvec, obývající suché oblasti Arabského poloostrova. Timálie žijí ve skupinách čítajících až 20 jedinců, z nichž se však zpravidla rozmnožuje pouze dominantní pár, zatímco ostatní členové skupiny se podílejí na sezení na vejcích a péči o mláďata. Dominantní pár skrývá své kopulace před ostatními členy skupiny, kterým v kopulacích brání. Na toto zvláštní chování upozornil před více než 30 lety izraelský evoluční biolog Amontz Zahavi, který timálie dlouhodobě studoval. Tito ptáci, kteří se vyznačují rozmanitým kooperativním chováním (timálie se mimo jiné navzájem krmí, varují se před nebezpečím nebo společně brání teritorium), inspirovali Zahaviho ke zformulování tzv. hendikepové teorie (handicap principle), kterou se proslavil. Zahavi předpokládal, že dominantní pár, který má monopol na reprodukci, kopuluje skrytě proto, aby se vyhnul obtěžování ze strany podřízených jedinců.

Zahaviho domněnku se rozhodl ověřit student univerzity v Tel Avivu Yitzchak Ben Mocha ve své diplomové práci, kterou později publikoval společně s kolegy z Ústavu Maxe Plancka pro ornitologii v německém Seewiesenu. Zaznamenal desítky kopulací timálií a kontext, ve kterém se odehrávaly. Všechny kopulace dominantního páru se skutečně odehrávaly mimo dohled zbytku skupiny, ale přitom často na volném prostranství. O vyhýbání se predátorům se evidentně nejedná. Dominantní pár skrýval před ostatními dokonce i vzájemné výzvy ke kopulacím. Cílem tedy není pouze zajistit si soukromí, ale důsledně tajit, že ke kopulacím vůbec dochází. Zbývá tak jediné vysvětlení: Ve skupině, jejíž přežití závisí na vzájemné kooperaci, je dobré nedávat důvody k třenicím. Možná bychom se při vysvětlování lidské snahy navzájem se neprovokovat tím, že si budeme souložit na očích, mohli inspirovat timáliemi.

Ben Mocha et al., Evol. Hum. Behav., DOI: 10.1016/j.evolhumbehav.2018.05.009

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ornitologie, Etologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Pavel Duda

RNDr. Pavel Duda, Ph.D., (*1986) vystudoval ekologii živočichů na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zabývá se evolucí a fylogenezí člověka.
Duda Pavel

Doporučujeme

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Clément Lafon Placette  |  14. 7. 2021
Jak poznáte, že jste odvedl dobrou práci? Pokud jste obeznámeni s neurolingvistickým programováním (nebo jste studentem, kterého jsem měl to...
Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Dobře už bylo

Dobře už bylo uzamčeno

David Storch  |  12. 7. 2021
„Biologická rozmanitost Země od prvohor po dnešek roste, ale tento nárůst byl přerušen pěti masovými vymíráními, z nichž to zatím poslední...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné