i

Aktuální číslo:

2019/6

Téma měsíce:

Výboj

Redaktor Vesmíru uspěl na festivalu AFO

 |  3. 6. 2019
 |  Vesmír 98, 331, 2019/6

Dokument Magion – příběh družice získal na letošním ročníku festivalu vědeckých filmů Academia Film Olomouc cenu za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film. Zvítězil v konkurenci 21 snímků, které se probojovaly do festivalového finále.

Scenáristou a režisérem vítězného snímku je redaktor Vesmíru Marek Janáč. Film vyrobilo Studio OAT Střediska společných činností Akademie věd v rámci programu Strategie AV21 – Přírodní hrozby.

Dokument na základě archivních materiálů a svědectví pamětníků rekonstruuje dosud neznámé skutečnosti i detaily ze zákulisí vzniku a příprav Magionu, první československé družice, od jejíhož startu uplynulo loni 24. října 40 let.

Marek Janáč k tomu říká: „Míváme sklon vnímat jako důležité to, co je nejvíce vidět. V československé kosmonautice je to let Vladimíra Remka jako zástupce teprve třetího národa ve vesmíru. Málokdo si ale uvědomuje, že jsme na té bronzové příčce vůbec nemuseli stanout, nebýt mimořádně úspěšné účasti československých vědců a inženýrů v předchozích kosmických projektech. Tým, který stvořil Magion, byl sice jen jedním z nich, ale jeho role byla významná. Dokumenty, dotvrzující tento fakt, se podařilo najít právě během přípravy tohoto filmu.“

„Film Magion je poděkováním tvůrcům první československé družice, kteří ve složité době dokázali neuvěřitelné věci. Je také jedním z filmů, které pomáhají bourat mýtus, že jen velké země mají vesmírné úspěchy,“ doplňuje vedoucí produkčního studia Akademie věd Václav Špaček.

Fyzik Pavel Tříska, hlavní iniciátor projektu, se dokončení filmu bohužel nedožil. Ve filmu natočený rozhovor je jeho posledním.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Člověk proti sopce: boj o osud města Vestmannaeyjabær

Člověk proti sopce: boj o osud města Vestmannaeyjabær

Petr Brož  |  17. 6. 2019
Před 46 lety se pod nohama nic netušících obyvatel malého islandského ostrova Heimaey otevřelo peklo. Islanďané rozpoutali jednu z největších...
Jak vosy dobývají svět

Jak vosy dobývají svět uzamčeno

Pavel Pipek  |  3. 6. 2019
Vosy jsou pro lidi jedním z nejnenáviděnějších organismů. Zatímco v původním areálu výskytu je jejich špatná pověst nezasloužená, protože v něm...
Hledá se blesk

Hledá se blesk uzamčeno

V chápání elektrických jevů jsme za uplynulých 250 let udělali obrovský pokrok. Úplnému porozumění ale stále vzdoruje záhadné chování obyčejných...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné