i
Barevné nitě hlásí plyn
| 6. 5. 2019 | Vesmír 98, 265, 2019/5
Vlákna měnící v přítomnosti různých plynů barvu lze vetkat do normální látky a využít je jako jednoduché senzory. Mohou být napuštěna různými barvivy (např. metylčervení nebo bromotymolovou modří), ochranná silikonová vrstva zajišťuje odolnost vůči praní. Reagují na přítomnost plynu (např. chlorovodíku nebo amoniaku) už při koncentraci 50 ppm. Změnu barvy lze sledovat vizuálně, nebo přesněji fotoaparátem mobilu s příslušnou aplikací. Metoda je samozřejmě jen orientační, může však posloužit jako levná a jednoduchá náhražka analytických přístrojů. Na obrázku nad sebou tři různá barviva reagující na amoniak (zleva doprava 0 ppm, 50 ppm, 1000 ppm).
Owyeung R. E. et al., Sci. Rep., DOI: 10.1038/s41598-019-42054-8
Ke stažení
článek ve formátu pdf [406,95 kB]
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.