Pomozte s fenologickým pozorováním
| 1. 4. 2019Chodíte během roku pravidelně na stejná místa v krajině a chtěli byste pomoci vědcům sledujícím proměny přírody? Umožní vám to nový web fenofaze.cz, společný projekt Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (ÚVGZ).
Fenologie sleduje nástup jednotlivých vývojových fází vybraných rostlinných druhů během roku. Takto získaná data umožňují sledovat reakci vegetace na vývoj počasí, sbírat informace o nástupu alergenů a v delších časových řadách studovat reakci přírody na měnící se klima (Vesmír 95, 570, 2016/10). „Je zde významný a jasně zřetelný posun termínů fenologických fází v reakci na stav počasí. Proto vnímám fenologii jako nedílnou součást naší práce při studiu dopadů klimatické změny na okolní přírodu,“ říká Michal V. Marek, ředitel ÚVGZ.
Monitoring dosud prováděli pouze pozorovatelé ČHMÚ a univerzitní studenti, nyní se může zapojit i laická veřejnost. Autoři projektu si od toho slibují zahuštění sítě sledovaných lokalit. Lidé si mohou vybrat z několika druhů dřevin a zemědělských plodin, jejichž vývoj na jednom místě průběžně zaznamenávají. „Pro každý druh, který sledujeme, je nutné zaznamenat termín daných fází vývoje, např. termín rašení listů, kvetení stromů, zbarvení či opad listů nebo datum kvetení polních plodin“, vysvětluje Lenka Bartošová z ÚVGZ. Podrobný návod, jak postupovat, je na webu projektu.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [239,27 kB]