Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

29 + 102

 |  4. 2. 2019
 |  Vesmír 98, 71, 2019/2

„Polio se zřejmě do roku 2005 zlikvidovat podaří,“ věřili v roce 2002 lékaři Ladislav Machala a Jiří Havlík (Vesmír 82, 384, 2003/7). Naráželi na cíl Světové zdravotnické organizace (WHO) eradikovat dětskou obrnu právě k tomuto roku (původní plán počítal dokonce už s rokem 2000). Dlouho vše vypadalo nadějně, ale pak se situace začala komplikovat. Někteří náboženští vůdci v Nigérii a v asijských muslimských zemích začali očkování proti obrně vydávat za spiknutí Západu – vakcína prý obsahuje virus HIV nebo hormony způsobující neplodnost.

Boji s dětskou obrnou nepomohla ani CIA, která v Pákistánu spustila falešnou očkovací kampaň proti žloutence. Šlo jí o získání DNA příbuzných Usámy bin Ládina a o potvrzení jeho úkrytu v Abbottábádu (kde ho také 2. května 2011 příslušníci jednotky Navy SEALS zabili). Když pravda o kampani vyšla najevo, vzrostla nedůvěra místních vůči očkování obecně.

Přesto počet nových nákaz divokým virem postupně klesá a nula se zdá na dosah. Snad na tom nic nezmění ani skutečnost, že loni počet případů mírně stoupl (z 22 na 29). V porovnání s nedávnou minulostí jde o velmi nízké číslo. Když WHO v roce 1988 plán eradikace vyhlásila, počet nově nakažených se odhadoval na 350 000 ve 125 zemích (Československo se nemoci zbavilo jako první už v roce 1961). Ještě v roce 2011 bylo nových případů více než tisíc. V posledních letech se nové nákazy omezují na dvě země: Afghánistán (21 nových případů) a Pákistán (8). Znovuobjevení viru v Nigérii v oblastech ovládaných Boko Haram (Vesmír 95, 550, 2016/10) snad bylo jen krátkodobé.

Více je tak vidět na případy nákazy způsobené vakcínou. Loni jich už druhým rokem po sobě bylo více (102) než nákaz divokým virem. Oslabený virus z vakcíny je vyměšován stolicí. V oblastech s nedostatečnou hygienou se může krátkodobě šířit a druhotně imunizovat další děti. Ale pokud je populace málo proočkovaná, virus se v ní může udržet dost dlouho na to, aby mutacemi opět získal schopnost vyvolat onemocnění. Loni takto onemocnělo nejvíce dětí v Nigérii (33), Papui Nové Guineji (26) a Demokratické republice Kongo (20).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...