i
Vznik druhu pohlavním výběrem
| 11. 11. 2019 | Vesmír 98, 613, 2019/11
Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) mívá na ostrovech u břehů Panamy různou barvu – oranžovou, zelenou, modrou, červenou. Výrazné zbarvení však nevaruje predátory před jedem; hraje roli v pohlavním výběru. Experiment s náhradními rodiči vychovávajícími malé žabky různých barev ukázal silný vliv imprintingu na volbu partnera. Takto vychované samičky si v dospělosti vybíraly partnery stejné barvy, jakou měla jejich náhradní matka. Podobně samečci útočili nejvíce na rivaly zbarvené jako jejich matka. Matematický model ukázal, že toto chování může vést až ke vzniku reprodukční bariéry a oddělení různě zbarvených populací do samostatných druhů.
Yang Y. et al., Nature, DOI: 10.1038/s41586-019-1599-z
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [362,09 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Evoluční biologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...