Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

VŠCHT a ÚOCHB lákají světovou špičku

 |  11. 11. 2019
 |  Vesmír 98, 615, 2019/11

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze vznikne nová pozice „Chair – Medicinal Chemistry“, která je určena pro špičkového zahraničního odborníka v oblasti výzkumu a vývoje léčiv. Umožní to spolupráce s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR, který angažmá nového vědce či vědkyně podpoří finančním darem ve výši sedmi milionů korun na dobu pěti let. Peníze poslouží také jako startovní finanční balíček pro rozjezd nové výzkumné skupiny. Prostředky poskytne dceřiná společnost ústavu IOCB Tech. Na novou pozici bude v zimě otevřena mezinárodní soutěž s účastní zahraničních expertů ve výběrové komisi.

Obě instituce v rámci Kampusu Dejvice dlouhodobě spolupracují, v ÚOCHB pracuje mnoho studentů a absolventů VŠCHT, nová iniciativa tuto vazbu dále posílí. „Jak známo, náš ústav je ve velmi šťastné finanční situaci, a proto se setrvale snažíme hledat nové způsoby, jak povzbudit výzkum nejen u nás, ale i na univerzitách v České republice, a napomoci tak tomu, aby se vyrovnaly světové špičce, zejména v oblastech, kde jsme kompetitivní,“ říká ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský. Profesor Radek Cibulka z VŠCHT doplňuje: „Medicinální chemie je extrémně perspektivní vědecká oblast. Excelentní vědec ze zahraničí s sebou přinese řadu cenných poznatků a kontaktů, vytvoří novou výzkumnou skupinu, což je velká příležitost pro naše studenty.“

Je to už druhé profesorské místo se světově konkurenceschopnými parametry, které na českých univerzitách ÚOCHB pomohl vytvořit. První vzniklo na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Obsadil je Martin Zoltner, který do Prahy přišel ze skotské University of Dundee. Jeho laboratoř v centru BIOCEV se věnuje výzkumu a vývoji nových antiparazitik (Vesmír 98, 397, 2019/7). 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...