Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024

Aktuální číslo:

2024/10

Téma měsíce:

Konzervace

Obálka čísla

Návidím šiky a pohodnu se s douky

 |  7. 10. 2019
 |  Vesmír 98, 600, 2019/10

Když denně sledujeme informace v médiích, neubráníme se pocitu, že nám přinášejí zpravidla jen negativní zprávy. Negace jako taková však není špatná, má své nezastupitelné místo i v jazyce. Významná část „záporných“ slov je tvořena pomocí předpony ne-.

Neobvyklá je skupina slov s negativní formou bez pozitivního protějšku, který bychom v jiných případech vytvořili odtržením předpony. Taková slova jako douk, plecha, šika, zbeda, řest, domrlý bychom v této podobě, bez předpony ne-, v našich slovnících jen marně hledali. Slova jako urvalý, motorný, dotknutelný, japný, horázný, kalý, pohodnout se nebo návidět však ve starší češtině existovala a jsou registrována např. ve Slovníku spisovného jazyka českého. Dnes se však už v této pozitivní podobě neužívají.

Přesto se můžeme i v současné češtině ojediněle setkat s kladnou podobou těchto prototypicky negativních slov. Ten, kdo trpí různými neduhy, tedy chorobami, nemocemi, může jen doufat, že mu něco přijde k duhu, tedy že mu něco bude prospívat. V tomto případě je kladná forma vázaná pouze na frazém.

Speciálním případem je také např. dvojice slov nemoc a moc, která se z hlediska formy jeví jako záporný a kladný protějšek, ale z hlediska významu tomu tak rozhodně není. Platí však, že obě slova jsou příbuzná se slovesem moct/moci.

Zajímavá jsou i slovesa nenávidět a nepohodnout se. V komunikaci s nimi totiž může být trochu problém. Na otázku Ty mě nemiluješ? můžeme snadno nesouhlasně reagovat Ne, miluju tě. Ale jak nesouhlasně odpovědět na otázku Ty mě nenávidíš? (když neexistuje podoba návidět nebo nenenávidět?) nebo Oni se spolu nepohodli? Musíme si zkrátka poradit jinak, opisem: Ne, nemám tě v nenávisti. Ne, oni se nedostali do sporu, oni se dohodli.

Na závěr jedna dobrá rada: Abyste se vyhnuli negativním náladám, vyhýbejte se nerudným nedoukům, neposlouchejte nejapné vtípky, klidně si sem tam dopřejte nějakou neřest v podobě něčeho sladkého, abyste nepůsobili neduživě, a nebojte se sem tam udělat nějakou drobnou nezbednost nebo neplechu, ono se vám také trochu uleví.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Vít Michalec

Mgr. Vít Michalec (*1979) vystudoval český a francouzský jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členem autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

O konzervování, zelené dohodě i konzervatismu

O konzervování, zelené dohodě i konzervatismu

Michal Anděl  |  30. 9. 2024
Vesmír přináší v tomto čísle minisérii článků, které se zabývají různými aspekty konzervování. Toto slovo má různé významy, které spojuje...
Životní příběh Nicolase Apperta

Životní příběh Nicolase Apperta uzamčeno

Aleš Rajchl  |  30. 9. 2024
Snaha prodloužit trvanlivost potravin a uchovat je pro období nedostatku je nepochybně stará jako lidstvo samo. Naši předci jistě brzy...
Izotopy odhalují původ krovu z Notre-Dame

Izotopy odhalují původ krovu z Notre-Dame uzamčeno

Anna Imbert Štulc  |  30. 9. 2024
Požár chrámu Matky Boží v Paříži (Cathédrale Notre‑Dame de Paris) v roce 2019 způsobil ikonické památce velké škody. V troskách po ničivé pohromě...