Aktuální číslo:

2025/7

Téma měsíce:

Umění

Obálka čísla

(B)obří skandály

 |  7. 1. 2019
 |  Vesmír 98, 56, 2019/1

Ve světle nedávných událostí není překvapující, že českým prostorem se šíří zvláštní slova: v novinách se v létě v souvislosti s opsanými diplomovými pracemi nových (nicméně teď už bývalých) ministrů úsporně hovořilo o diplomkagate, na sociálních sítích se v návaznosti na skandálně vysoké ceny másla mluví o máslogate, v poslední době je stále populárnější slovo babišgate.

Komponent -gate, který se typicky objevuje ve výhodně krátkých pojmenováních skandálů a kauz, vznikl v USA po politické aféře Watergate (1972), pojmenované podle komplexu budov Watergate ve Washingtonu. Americké (nejen) politické klima je na skandály bohaté, a tak ještě v sedmdesátých letech vznikla analogicky k Watergate řada podobných slov. V těch se komponent -gate typicky spojuje s názvem místa poskvrněného danou aférou (např. Hollywoodgate), se jménem osoby do ní zapletené (např. podle jména amerického prezidenta Jimmyho Cartera vzniklo pojmenování Cartergate), případně s obecným označením věci či produktu, okolo kterých se skandál točí: např. ještě z první poloviny sedmdesátých let jsou v americkém tisku doložena slova jako Wine-gate (vínogate?).

Do češtiny se komponent -gate dostal prostřednictvím přejímek z angličtiny; mezi ty patří vedle Watergate třeba Monicagate (skandál související s americkým prezidentem Billem Clintonem a Monikou Lewinskou). Postupem času se však komponent -gate v češtině osamostatnil a začal žít vlastním životem; přinejmenším od devadesátých let se spojuje i s českými slovy (naftagate, mýdlogate), obzvlášť často pak se jmény politiků (Grossgate, Válkovágate, Topolánekgate nebo třeba Paroubekgate). Čím více se -gate v češtině zabydluje, tím častěji se spojuje i s obecnými jmény; výsledná slova se pak často píšou s malým počátečním písmenem (trenkygate, vejcegate, piškotygate či výše zmíněné máslogate a diplomkagate).

Závěrem dodejme, že skandály se nevyhýbají ani zvířecí říši: když se v roce 1999 ve washingtonském parku usídlil párek bobrů a pustil se do pýchy města, tedy do japonských třešní, byla z toho slovy zpravodajky Českého rozhlasu bobrgate.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Jakub Sláma

Mgr. Jakub Sláma (*1994) vystudoval český jazyk a literaturu a anglistiku-amerikanistiku na Filozofické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a popisu současné slovní zásoby.

Doporučujeme

Najít své těžiště kontroly

Najít své těžiště kontroly uzamčeno

„Svobodu, nebo smrt je návod, jak vyhrát bitvu, ale zároveň recept na rozchod,“ říká bývalý hlavní armádní psychiatr Jan Vevera. Faktory, které...
Věstonická superstar

Věstonická superstar video

Soška tělnaté ženy z ústředního tábořiště lovců mamutů u dnešních Dolních Věstonic pod Pálavou je jistě nejznámějším archeologickým nálezem...
K čemu je umění?

K čemu je umění? uzamčeno

Petr Tureček  |  7. 7. 2025
Výstižná teorie lidské evoluce by měla nabídnout vysvětlení, proč trávíme tolik času zdánlivě zbytečnými činnostmi. Proč, jako například lvi,...