Války afrických savců
| 4. 6. 2018Ad Vesmír 97, 70, 2018/2
V článku je, jako výjimka z pravidla škodlivosti válek, pro velké africké savce uveden příklad Zimbabwe. Ve zmíněných letech 1964–1979 však stát podobného názvu neexistoval. Území, jež mají autoři zřejmě na mysli, se jmenovalo napřed Jižní Rhodesie (1964–1965) a po vyhlášení jednostranné deklarace nezávislosti (na Spojeném království) 11. listopadu 1965 přijalo název Rhodesie (Republika Rhodesie).
Dále upozorňuji, že ani v Jižní Rhodesii, ani v Rhodesii se nejednalo o občanskou válku v doslovném slova smyslu, ale že šlo o jednotlivé teroristické akce vedené příslušníky ozbrojených složek národně osvobozeneckých hnutí příslušníků většinového afrického obyvatelstva ZANU1) (lidé národa Shona) a ZAPU2) (lidé národa Ndebele) a namířené převážně proti infrastruktuře a civilnímu obyvatelstvu včetně leteckého spojení.
Zatímco v jiných zemích, kde se jednalo o skutečnou občanskou válku (Mosambik, Angola), sloužila velká divoká zvířata jako základ výživy pro vojáky všech válčících uskupení, v Rhodesii byly teroristické útoky namířeny často proti farmám za účelem získání stád dobytka jako potravy pro teroristické skupiny.
V Jižní Rhodesii i v Rhodesii vládly po celou zmíněnou dobu zákony na ochranu přírody a divoce žijících zvířat a zřízené národní parky (z nichž největší byl Wankie, dnešní Hwange) byly pod dohledem jak civilních, tak i vojenských správ.
Výjimečný stav, zavedený z důvodu přijímaných bezpečnostních opatření proti terorismu, pak činil i z obyčejného pytláctví velmi riskantní proces, což zaručovalo velkým savcům klidné podmínky pro rozmnožování a růst populací.
Poznámka redakce: V internetové podobě článku jsme informaci opravili, omlouváme se za nepřesnost, vzniklou prací s jedním ze zdrojů3) citované studie.
Příspěvek byl redakčně krácen a upraven.
Poznámky
1) Zimbabwe African National Union, pozn. red.
2) Zimbabwe African People‘s Union, pozn. red.
3) Konkrétně zdrojem bit.ly/2K0yrSG.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [279,47 kB]