Příprava na konec ropného blahobytu
| 4. 6. 2018Blízkovýchodní arabské země, jejichž ekonomika i energetika je založena téměř výhradně na ropě a plynu, se připravují na dobu, kdy zdroje začnou vysychat. Nyní se v regionu vyrábějí 2/3 elektřiny ze zemního plynu, necelá 1/3 z ropy a jen 3 % z obnovitelných zdrojů a jádra.
Zejména v oblasti Arabského poloostrova panují ideální podmínky pro rozvoj solární energetiky. Saúdská Arábie koncem března podepsala předběžnou dohodu s japonským konglomerátem Softbank Group o výstavbě řady solárních parků na ploše přes 2020 km2. Podél hranice se Saúdskou Arábií budují solární elektrárny také Spojené arabské emiráty, které loni zvýšily investice do výstavby solárních parků třiadvacetkrát na 2,2 miliardy dolarů, takže je pravděpodobné, že se v nejbližších letech stanou v arabském světě solární jedničkou. Provoz solárních elektráren ovšem není bez problémů. Dosud například není vyřešeno velkokapacitní skladování elektřiny vyrobené v průběhu dne ze slunečního záření. Nepříjemné mohou být také písečné bouře, po kterých zůstává na fotovoltaických panelech silná vrstva písku.
Spojené arabské emiráty kromě solárních elektráren sázejí zejména na rozvoj jaderné energetiky. Stavbu 4 bloků s úhrnným instalovaným výkonem 5600 MW za zhruba 20 miliard dolarů svěřily konsorciu jihokorejských společností. Jde o elektrárnu Barakah, jejíž první blok by se měl připojit k síti v polovině letošního roku. Jordánsko, které těží jen malé množství ropy, hodlá své palčivé energetické problémy vyřešit výstavbou jaderné elektrárny Amra se 2 bloky o celkovém výkonu 2000 MW. Elektrárna by měla produkovat 48 % veškeré v zemi vyrobené elektřiny.
Jordánsko by podle Světové nukleární asociace rovněž chtělo elektřinu vyvážet, hlavně do Sýrie a Iráku. O projekt v hodnotě kolem 10 miliard dolarů se postará ruský Rosatom, kterému se podařilo získat na Blízkém východě klíčovou zakázku také v Egyptě. Jde o jadernou elektrárnu El Dabaa na středomořském pobřeží o celkovém instalovaném výkonu 4800 MW. Náklady na projekt se pohybují kolem 30 miliard dolarů, z toho má 85 % financovat úvěr poskytnutý ruským státem. Spuštění obou elektráren by mělo proběhnout mezi lety 2024–2028.
Vzdálenější plány v jaderné energetice má Saúdská Arábie. Plánuje během 20–25 let postavit 16 bloků s celkovým výkonem 17 000 MW. Náklady na tento program, o nějž projevují velký zájem prakticky všechny společnosti z Číny, Francie, Ruska, Jižní Koreje a USA, které dnes dovedou postavit jadernou elektrárnu, se odhadují na 80 miliard dolarů.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [295,47 kB]