Rozšířená realita pro turisty
| 2. 5. 2018Mezi virtuálním a materiálním světem není pevně stanovená hranice. Naopak, existuje mezi nimi kontinuální přechod – smíšená realita. Nabízí aplikace, které mohou fungovat jen díky propojení obou těchto světů.
V rámci smíšené reality můžeme rozlišovat rozšířenou realitu (augmentovanou – z angl. augmented reality, AR), která je blíže té materiální, a rozšířenou virtualitu, která má více vlastností společných s virtuálním světem (obr. 1). Rozšířenou virtualitu si představme jako „přídavek“ reality do virtuálního světa (např. živý moderátor „vsazený“ před virtuální plochu s předpovědí počasí), u rozšířené reality tvoří informace z kyberprostoru doplněk materiálnímu světu (např. informace na předním skle auta o směru jízdy, o okolních objektech a o dalších parametrech).
Rozšířená realita se těší rostoucí popularitě, o čemž jsme se mohli nedávno přesvědčit potkávajíce četné hráče hry Pokémon GO. Právě herní odvětví ji využívá nejvíce, ale stále častěji se s ní setkáme i v průmyslu (např. firma Boeing s ní vizualizuje opravy a úpravy složitých strojů), lékařství (vizualizace vnitřních orgánů, zákroků atp.), vojenství (mířidla a letové informace), kultuře (závěrečný ceremoniál ZOH v Pchjongčchangu nebo turismu (virtuální průvodci).