Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Třistakorunáč

 |  5. 2. 2018
 |  Vesmír 97, 65, 2018/2

Našel jsem pozoruhodný novotvar „Budu neustále opakovat, hnuji, sockomy a jiné autsajdry spolehlivě prudím už od narození. A rád, tak si to už konečně zapiš, třistakorunáči najatej...“1)

„Třistakorunáčem“ je zřejmě myšlena osoba přispívající do různých blogů podle zadání svého zaměstnavatele nikoli svými názory, ale propagandou, a označení v sobě obsahuje dohad, že takovou podvodnou činnost koná za mizernou odměnu. Manželka konstatovala, že je to asi analogie „třiceti stříbrných za zradu“, ale s pohrdáním nad osobou, která se k takové čuňárně prodá velmi lacino.

Pavel Balek, Nová Včelnice

Odpověď: Slovo třistakorunáč je s největší pravděpodobností idiolekt jednoho jediného přispěvatele v internetových diskusích, tudíž ověření výkladu významu, který předpokládá čtenář, je obtížné (všechny další doklady, které jsem na internetu pro tento výraz objevila, jsou, zdá se, vytvořeny jedinou osobou).

Pro zajímavost jsem zkusila prověřit, zda se užívají složeniny s druhou částí „korunáč“ ve spojení s jinou finanční částkou. Objevila jsem však jen slovo „třicetikorunáč“, odkazující k třicetikorunovému poplatku (na nějakou dobu zavedenému v českém zdravotnictví), resp. označující osobu, která usilovala o zrušení tohoto poplatku, brojila proti němu atp. Jde však o slovo, které dnes hodnotíme jako efemérní – byla odstraněna reálie, slovo rovněž zmizelo z užívání (součástí slovní zásoby bylo jen dočasně, po velmi krátkou dobu); kromě toho platí, že se nijak zvlášť nerozšířilo, dohledatelné doklady na něj jsou v řádu jednotek, resp. desítek. Ani toto slovo tedy není hodno nějakého dalšího komentování.

Poznámky

1) bit.ly/2CQButC.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Pavla Kochová

PhDr. Pavla Kochová (*1973) vystudovala český jazyk a literaturu a hudební výchovu na Pedagogické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou hlavní redakce připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné