Třistakorunáč
| 5. 2. 2018Našel jsem pozoruhodný novotvar „Budu neustále opakovat, hnuji, sockomy a jiné autsajdry spolehlivě prudím už od narození. A rád, tak si to už konečně zapiš, třistakorunáči najatej...“1)
„Třistakorunáčem“ je zřejmě myšlena osoba přispívající do různých blogů podle zadání svého zaměstnavatele nikoli svými názory, ale propagandou, a označení v sobě obsahuje dohad, že takovou podvodnou činnost koná za mizernou odměnu. Manželka konstatovala, že je to asi analogie „třiceti stříbrných za zradu“, ale s pohrdáním nad osobou, která se k takové čuňárně prodá velmi lacino.
Odpověď: Slovo třistakorunáč je s největší pravděpodobností idiolekt jednoho jediného přispěvatele v internetových diskusích, tudíž ověření výkladu významu, který předpokládá čtenář, je obtížné (všechny další doklady, které jsem na internetu pro tento výraz objevila, jsou, zdá se, vytvořeny jedinou osobou).
Pro zajímavost jsem zkusila prověřit, zda se užívají složeniny s druhou částí „korunáč“ ve spojení s jinou finanční částkou. Objevila jsem však jen slovo „třicetikorunáč“, odkazující k třicetikorunovému poplatku (na nějakou dobu zavedenému v českém zdravotnictví), resp. označující osobu, která usilovala o zrušení tohoto poplatku, brojila proti němu atp. Jde však o slovo, které dnes hodnotíme jako efemérní – byla odstraněna reálie, slovo rovněž zmizelo z užívání (součástí slovní zásoby bylo jen dočasně, po velmi krátkou dobu); kromě toho platí, že se nijak zvlášť nerozšířilo, dohledatelné doklady na něj jsou v řádu jednotek, resp. desítek. Ani toto slovo tedy není hodno nějakého dalšího komentování.
Poznámky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [189,18 kB]