Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Návrat a odchod vědců s ERC granty

 |  5. 2. 2018
 |  Vesmír 97, 70, 2018/2

Granty Evropské výzkumné rady (ERC) do České republiky nemusí přicházet jenom díky tomu, že v grantové soutěži uspějí vědci působící v českých výzkumných institucích. Grant se může na tuzemské pracoviště dostat spolu s badatelem, který ho získal v zahraničí, ale stěhuje se do ČR.

To je případ fyzika Petra Neugebauera, bývalého studenta brněnského VUT, který v roce 2016 získal na univerzitě ve Stuttgartu startovací ERC grant ve výši dvou milionů eur. Čerpá ho ale v brněnském výzkumném centru CEITEC, kam se v lednu přesunul. Na CEITEC se tak v současné době řeší už čtyři ERC granty.

Neugebauer pracuje na nové metodě paramagnetické rezonance, která může najít uplatnění v nejrůznějších oborech od základního fyzikálního výzkumu po medicínu. Dosud používaná paramagnetická rezonanční spektroskopie funguje na principu proměnlivého magnetického pole za konstantní frekvence. „Moje vyvíjená technika by měla fungovat naopak, a to v konstantním magnetickém poli s rychlou změnou frekvence, což mimo obdržená spektra umožní i odhalit relaxační časy různých materiálů,“ vysvětluje Neugebauer. Využívat chce frekvence od 100 GHz do 1 THz. Metoda slibuje zrychlení analýzy, vyšší citlivost a možnost zkoumat mnohem větší vzorky při využití magnetické rezonance jak ve fyzikálním výzkumu, tak v lékařské diagnostice. Dokázala by mimo jiné sledovat v reálném čase interakce molekul a studovat například chování ribozomů.

„Představme si, že by bylo reálné, aby pacient v mezidobí, kdy vstoupí do čekárny a zaklepe na dveře ordinace, byl kompletně proskenován a lékař už v předstihu znal jeho diagnózu,“ popisuje Neugebauer možnosti metody v lékařství.

Se startovacím grantem ve výši 1,36 milionu eur naopak z České republiky odchází chemik Michael J. Bojdys, Němec narozený v Polsku. Grant získal za svého působení na katedře organické chemie PřF UK, vrací se však do Německa. Na svém blogu si stěžuje na nejisté podmínky, byrokracii, nepotismus a další strukturální problémy české vědy (jdem.cz/drs8h3).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína, Fyzika
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...