Kepler v důchodu, Hubble ožil
| 3. 12. 2018Vesmírný dalekohled Kepler, který téměř deset let pátral po exoplanetách, vyčerpal palivo a NASA se koncem října rozhodla jeho činnost ukončit. Už v dubnu byl vypuštěn jeho (v mnohém jinak koncipovaný) nástupce TESS, ale data shromážděná Keplerem budou astronomové zpracovávat ještě dlouho.
Díky Keplerovi astronomové dosud potvrdili existenci 2662 exoplanet (další objevili pomocí jiných nástrojů). Mimo jiné pomohl zjistit, že okolo pětiny až poloviny hvězd zřejmě obíhají malé terestrické planety, nacházející se v obyvatelné zóně. Kromě toho Kepler pozoroval i 61 supernov. Jím nasbíraná data do letošního října přispěla ke vzniku 2946 odborných článků, další stále přibývají.
Ve stejné době, kdy Kepler odešel do důchodu, se naopak po krátké pauze vrátil do práce Hubblův vesmírný dalekohled. Jak jsme informovali v minulém čísle (Vesmír 97, 622, 2018/11), 5. října ho operátoři uvedli do bezpečného módu, protože se nepodařilo zprovoznit gyroskop, který měl nahradit svého dosluhujícího předchůdce. Sérií obligátních vypnutí a zapnutí spolu s manévry, jimiž operátoři s teleskopem na dálku „zatřásli“, se podařilo uvolnit zablokované součástky a gyroskop už podle testů pracuje normálně. Hubble se 26. října vrátil k běžnému provozu. Nenaplnily se tak obavy, že po zbytek své mise bude pracovat v omezeném režimu jen s jedním gyroskopem.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [304,49 kB]