i

Aktuální číslo:

2019/2

Téma měsíce:

Barvy

Kepler v důchodu, Hubble ožil

 |  3. 12. 2018
 |  Vesmír 97, 690, 2018/12

Vesmírný dalekohled Kepler, který téměř deset let pátral po exoplanetách, vyčerpal palivo a NASA se koncem října rozhodla jeho činnost ukončit. Už v dubnu byl vypuštěn jeho (v mnohém jinak koncipovaný) nástupce TESS, ale data shromážděná Keplerem budou astronomové zpracovávat ještě dlouho.

Díky Keplerovi astronomové dosud potvrdili existenci 2662 exoplanet (další objevili pomocí jiných nástrojů). Mimo jiné pomohl zjistit, že okolo pětiny až poloviny hvězd zřejmě obíhají malé terestrické planety, nacházející se v obyvatelné zóně. Kromě toho Kepler pozoroval i 61 supernov. Jím nasbíraná data do letošního října přispěla ke vzniku 2946 odborných článků, další stále přibývají.

Ve stejné době, kdy Kepler odešel do důchodu, se naopak po krátké pauze vrátil do práce Hubblův vesmírný dalekohled. Jak jsme informovali v minulém čísle (Vesmír 97, 622, 2018/11), 5. října ho operátoři uvedli do bezpečného módu, protože se nepodařilo zprovoznit gyroskop, který měl nahradit svého dosluhujícího předchůdce. Sérií obligátních vypnutí a zapnutí spolu s manévry, jimiž operátoři s teleskopem na dálku „zatřásli“, se podařilo uvolnit zablokované součástky a gyroskop už podle testů pracuje normálně. Hubble se 26. října vrátil k běžnému provozu. Nenaplnily se tak obavy, že po zbytek své mise bude pracovat v omezeném režimu jen s jedním gyroskopem.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Lov kýchajících demokratů

Lov kýchajících demokratů uzamčeno

Tomáš Grim  |  4. 2. 2019
Spatřit loveckou akci volně žijících predátorů je svátek. A být jejím svědkem od úplného začátku po úplný konec, z bezprostřední blízkosti, s...
(Ne)barevné vidění hlubokomořských ryb

(Ne)barevné vidění hlubokomořských ryb uzamčeno

Zuzana Musilová  |  4. 2. 2019
Je velmi obtížné vžít se do světa hlubokomořské ryby. Žijete ve zdánlivě nekonečném trojrozměrném oceánu, kam neproniká téměř žádné světlo a kde...
Optická pinzeta a světelný záblesk

Optická pinzeta a světelný záblesk

Hana Turčičová  |  4. 2. 2019
Nobelova cena za optickou pinzetu a za triky, jak zvýšit výkon a nezničit aktivní prostředí laseru.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné