Aktuální číslo:

2019/4

Téma měsíce:

Krajina

6 – 3 – 2 – 1?

 |  5. 11. 2018
 |  Vesmír 97, 622, 2018/11

Hubblův vesmírný dalekohled přerušil v pátek 5. října činnost, operátoři ho uvedli do tzv. bezpečného módu. Objevil se totiž problém s jeho stabilizací.

Při poslední servisní misi v roce 2009 astronauti vyměnili všech šest gyroskopů, jejichž úkolem je zajistit stabilní orientaci směrem k pozorovanému objektu. Tři pracovaly, zbývající čekaly v záloze. Záložní verze mají modernější konstrukci a měly by vydržet déle.

V průběhu let přestaly dva z aktivních gyroskopů fungovat a nahradily je modernější zálohy. Nyní vypověděl poslušnost i poslední z původní trojice. Nebylo to překvapivé, potíže měl už delší dobu. Když se ale operátoři pokusili aktivovat poslední zbývající zálohu, ukázalo se, že nepracuje správně.

Nepodaří-li se zlobivý gyroskop na dálku zprovoznit (servisní mise nepřipadá bez raketoplánu v úvahu), bude dalekohled odkázán pouze na dva gyroskopy. V tom případě zůstane ve službě pouze jeden z nich a druhý bude šetřit síly na to, aby ho jednou nahradil. Ovládání dalekohledu se tím zkomplikuje, měl by však být i nadále schopen plnit svou funkci.

Potíže slavného, ale neodvratně stárnoucího dalekohledu by nás nemusely tolik trápit, kdyby vypuštění jeho následovníka, vesmírného dalekohledu Jamese Webba, nenabíralo další a další zpoždění (Vesmír 97, 201, 2018/4). Momentálně se plánuje nejdříve na rok 2021.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

První obraz horizontu

První obraz horizontu

Michal Bursa  |  18. 4. 2019
Snímek černé díry v galaxii M87 obletěl svět druhou dubnovou středu. Obrázku oranžového prstence se v komentářích na sociálních sítích začalo...
Pocit, že se opakují hloupé chyby stále dokolečka...

Pocit, že se opakují hloupé chyby stále dokolečka...

Znáte to – útrpná procházka po suburbii města, snaha dostat se do volné krajiny dlouho nevychází, sériové řadovky se dál a dál kroutí nesmyslnými...
Přehlížená proměna zemědělství

Přehlížená proměna zemědělství

Jakub Hruška  |  1. 4. 2019
Při debatách o naší krajině se často zmiňuje problém její struktury ve smyslu úbytku krajinných prvků – mezí, polních cest, malých vodotečí či...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné