6 – 3 – 2 – 1?
| 5. 11. 2018Hubblův vesmírný dalekohled přerušil v pátek 5. října činnost, operátoři ho uvedli do tzv. bezpečného módu. Objevil se totiž problém s jeho stabilizací.
Při poslední servisní misi v roce 2009 astronauti vyměnili všech šest gyroskopů, jejichž úkolem je zajistit stabilní orientaci směrem k pozorovanému objektu. Tři pracovaly, zbývající čekaly v záloze. Záložní verze mají modernější konstrukci a měly by vydržet déle.
V průběhu let přestaly dva z aktivních gyroskopů fungovat a nahradily je modernější zálohy. Nyní vypověděl poslušnost i poslední z původní trojice. Nebylo to překvapivé, potíže měl už delší dobu. Když se ale operátoři pokusili aktivovat poslední zbývající zálohu, ukázalo se, že nepracuje správně.
Nepodaří-li se zlobivý gyroskop na dálku zprovoznit (servisní mise nepřipadá bez raketoplánu v úvahu), bude dalekohled odkázán pouze na dva gyroskopy. V tom případě zůstane ve službě pouze jeden z nich a druhý bude šetřit síly na to, aby ho jednou nahradil. Ovládání dalekohledu se tím zkomplikuje, měl by však být i nadále schopen plnit svou funkci.
Potíže slavného, ale neodvratně stárnoucího dalekohledu by nás nemusely tolik trápit, kdyby vypuštění jeho následovníka, vesmírného dalekohledu Jamese Webba, nenabíralo další a další zpoždění (Vesmír 97, 201, 2018/4). Momentálně se plánuje nejdříve na rok 2021.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [278,17 kB]