Aktuální číslo:

2018/11

Téma měsíce:

Psychosomatika

6 – 3 – 2 – 1?

 |  5. 11. 2018
 |  Vesmír 97, 622, 2018/11

Hubblův vesmírný dalekohled přerušil v pátek 5. října činnost, operátoři ho uvedli do tzv. bezpečného módu. Objevil se totiž problém s jeho stabilizací.

Při poslední servisní misi v roce 2009 astronauti vyměnili všech šest gyroskopů, jejichž úkolem je zajistit stabilní orientaci směrem k pozorovanému objektu. Tři pracovaly, zbývající čekaly v záloze. Záložní verze mají modernější konstrukci a měly by vydržet déle.

V průběhu let přestaly dva z aktivních gyroskopů fungovat a nahradily je modernější zálohy. Nyní vypověděl poslušnost i poslední z původní trojice. Nebylo to překvapivé, potíže měl už delší dobu. Když se ale operátoři pokusili aktivovat poslední zbývající zálohu, ukázalo se, že nepracuje správně.

Nepodaří-li se zlobivý gyroskop na dálku zprovoznit (servisní mise nepřipadá bez raketoplánu v úvahu), bude dalekohled odkázán pouze na dva gyroskopy. V tom případě zůstane ve službě pouze jeden z nich a druhý bude šetřit síly na to, aby ho jednou nahradil. Ovládání dalekohledu se tím zkomplikuje, měl by však být i nadále schopen plnit svou funkci.

Potíže slavného, ale neodvratně stárnoucího dalekohledu by nás nemusely tolik trápit, kdyby vypuštění jeho následovníka, vesmírného dalekohledu Jamese Webba, nenabíralo další a další zpoždění (Vesmír 97, 201, 2018/4). Momentálně se plánuje nejdříve na rok 2021.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Závan kance

Závan kance

Oldřich Lapčík  |  5. 11. 2018
Možná jste to už také zažili. Maso máte od osvědčeného řezníka, vypadalo dobře, určitě bylo čerstvé. Tak proč, u všech všudy, přes vložené...
Je psychosomatika obchod s deštěm?

Je psychosomatika obchod s deštěm?

Vladislav Chvála  |  5. 11. 2018
Nedávné kauzy pochybných léčebných praktik, které zveřejnila Česká televize, rozbouřila odbornou i laickou veřejnost. Jsou všechny ty pokusy...
Hlubokomořské pytlíky vody

Hlubokomořské pytlíky vody uzamčeno

Adam Petrusek, Zuzana Musilová  |  5. 11. 2018
Jak jsou některé rostliny, ryby, žraloci a korýši schopni přežít několik kilometrů pod hladinou oceánů – v hloubce, kde je teplota vody velmi...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné