Aktuální číslo:

2020/4

Téma měsíce:

Jazyk

6 – 3 – 2 – 1?

 |  5. 11. 2018
 |  Vesmír 97, 622, 2018/11

Hubblův vesmírný dalekohled přerušil v pátek 5. října činnost, operátoři ho uvedli do tzv. bezpečného módu. Objevil se totiž problém s jeho stabilizací.

Při poslední servisní misi v roce 2009 astronauti vyměnili všech šest gyroskopů, jejichž úkolem je zajistit stabilní orientaci směrem k pozorovanému objektu. Tři pracovaly, zbývající čekaly v záloze. Záložní verze mají modernější konstrukci a měly by vydržet déle.

V průběhu let přestaly dva z aktivních gyroskopů fungovat a nahradily je modernější zálohy. Nyní vypověděl poslušnost i poslední z původní trojice. Nebylo to překvapivé, potíže měl už delší dobu. Když se ale operátoři pokusili aktivovat poslední zbývající zálohu, ukázalo se, že nepracuje správně.

Nepodaří-li se zlobivý gyroskop na dálku zprovoznit (servisní mise nepřipadá bez raketoplánu v úvahu), bude dalekohled odkázán pouze na dva gyroskopy. V tom případě zůstane ve službě pouze jeden z nich a druhý bude šetřit síly na to, aby ho jednou nahradil. Ovládání dalekohledu se tím zkomplikuje, měl by však být i nadále schopen plnit svou funkci.

Potíže slavného, ale neodvratně stárnoucího dalekohledu by nás nemusely tolik trápit, kdyby vypuštění jeho následovníka, vesmírného dalekohledu Jamese Webba, nenabíralo další a další zpoždění (Vesmír 97, 201, 2018/4). Momentálně se plánuje nejdříve na rok 2021.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Bitva o život začíná

Bitva o život začíná

Marek Janáč  |  6. 4. 2020
Bylo mu 32 let, když opouštěl republiku s vizí dvouleté stáže za velikou louží. Dnes je Karel Pacák celosvětově nejcitovanějším vědcem ve svém...
Záhada „zmenšujícího se“ protonu

Záhada „zmenšujícího se“ protonu uzamčeno

Petr Slavíček  |  6. 4. 2020
Rozměr protonu patřil až do roku 2010 k údajům, o kterých se příliš nepochybovalo. Shodovaly se na něm různé experimenty, všechny vedly k poloměru...
(Korona)virus je virus, je virus, je virus...

(Korona)virus je virus, je virus, je virus...

Libor Grubhoffer  |  31. 3. 2020
Vypůjčil jsem si odpověď francouzského mikrobiologa André Lwoffa na otázku, co je to virus. André Lwoff (1902-1994), Nositel Nobelovy ceny za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné