Další zpoždění pro Jamese Webba
| 5. 4. 2018Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), nástupce Hubblova teleskopu, měl být původně vypuštěn už v roce 2010. Ale jak to u takových projektů bývá, začaly se objevovat problémy, narůstalo zpoždění i rozpočet (z původních 825 milionů dolarů na osm miliard schválených americkým Kongresem v roce 2011). Zatím poslední ohlášený termín startu rakety, která teleskop vynese do 1,5 milionu kilometrů vzdáleného Lagrangeova bodu L2, byl stanoven na červen 2019. Ani ten se však zřejmě nepodaří dodržet.
Vyplývá to z revizní zprávy kontrolního orgánu americké vlády (GAO, Government Accountability Office) z 28. února, v níž se mimo jiné píše: „S ohledem na charakter zbývajících prací spojených s testováním a sestavováním – s fází vývoje, v níž lze očekávat, že se objeví problémy a bude docházet k posouvání termínů – se další zdržení jeví jako pravděpodobné.“
V časovém plánu zbývá rezerva necelých dvou měsíců, ale práce průběžně nabírají stále větší skluz, takže v dodržení termínu doufají jen největší optimisté. Pokud se to nepodaří, projekt téměř jistě překročí schválený rozpočet, což s sebou přinese další komplikace.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [249,06 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.