Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1
i

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Bouřlivý Mars

 |  1. 10. 2018
 |  Vesmír 97, 596, 2018/10

Frontu prachových oblaků hrnoucí se mrazivou pouští vyfotografovala sonda Mars Express letos v dubnu. Ve skutečnosti zaznamenala jednu z malých lokálních bouří v severní polární oblasti rudé planety.

Atmosféru Marsu máme pod stálým dohledem už od roku 1997, kdy k planetě dorazila sonda Mars Global Surveyor, která z oběžné dráhy mapovala povrch a sledovala atmosféru. Pracovala až do roku 2008. Následovaly další orbitální sondy – tři americké, jedna evropská, jedna indická a jedna evropsko-ruská. V tuto chvíli má Mars šest funkčních umělých družic, které předávají na Zemi údaje o jeho povrchu a atmosféře.

Podrobný a nepřetržitý výzkum už trvá více než dvacet let. Je třeba dodat, že pozemských, protože na Marsu, který je dále od Slunce než Země, a navíc obíhá pomaleji, trvá jeden rok 687 dní, tedy téměř dva naše roky. Vědci už vypátrali řadu pravidelných rysů tamějšího počasí. Jeho nejvýraznějším projevem jsou nepochybně prachové bouře. Ačkoli na první pohled světlá oblaka na fotografii vypadají, jako by je tvořila voda, ve skutečnosti to jsou mračna prachu, který poryvy větru zvedají z povrchu planety.

Nyní vidíte 16 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorovi

Jan Veselý

Mgr. Jan Veselý (*1967) studoval astrofyziku na MFF UK a vystudoval učitelství fyziky na Univerzitě Hradec Králové. Zabývá se výukou a popularizací astronomie a astrofyziky. Do roku 2018 působil v Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové a nyní pracuje v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy.
Veselý Jan

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...