Bouřlivý Mars
| 1. 10. 2018Frontu prachových oblaků hrnoucí se mrazivou pouští vyfotografovala sonda Mars Express letos v dubnu. Ve skutečnosti zaznamenala jednu z malých lokálních bouří v severní polární oblasti rudé planety.
Atmosféru Marsu máme pod stálým dohledem už od roku 1997, kdy k planetě dorazila sonda Mars Global Surveyor, která z oběžné dráhy mapovala povrch a sledovala atmosféru. Pracovala až do roku 2008. Následovaly další orbitální sondy – tři americké, jedna evropská, jedna indická a jedna evropsko-ruská. V tuto chvíli má Mars šest funkčních umělých družic, které předávají na Zemi údaje o jeho povrchu a atmosféře.
Podrobný a nepřetržitý výzkum už trvá více než dvacet let. Je třeba dodat, že pozemských, protože na Marsu, který je dále od Slunce než Země, a navíc obíhá pomaleji, trvá jeden rok 687 dní, tedy téměř dva naše roky. Vědci už vypátrali řadu pravidelných rysů tamějšího počasí. Jeho nejvýraznějším projevem jsou nepochybně prachové bouře. Ačkoli na první pohled světlá oblaka na fotografii vypadají, jako by je tvořila voda, ve skutečnosti to jsou mračna prachu, který poryvy větru zvedají z povrchu planety.