Přerozdělování veleještěrů
| 8. 1. 2018Dinosauři jsou superstar paleontologie. Každý o nich ví, každý jich pár zná. Milovníci této skupiny vědí i to, že se dělí dle stavby pánve na dvě velké skupiny, plazopánvé a ptakopánvé (Saurischia a Ornithischia). Tak přesně na to teď můžete zapomenout.
Co se stalo? Není za tím žádný převratný objev z Gobi či jiného významného naleziště. Může za to změna zaběhlého přístupu. Tým Paula Barretta z britského přírodovědného muzea a z Cambridge si uvědomil, že na hodnocení vztahů jednotlivých podskupin není dobré používat ty nejznámější druhy, které už jsou velmi odvozené, a místo toho sáhli po bazálních zástupcích všech hlavních vývojových linií, tedy takových, jimž než se všechno zvětšilo, narostly rohy, límce a vůbec se diverzifkovaly.
Výsledek postupu byl neočekávaný. Plazopánví dinosauři (tedy ti s původnějším uspořádáním pánevních kostí) přestali existovat. Do jejich nitra se totiž vklínili dinosauři ptakopánví, kteří jsou podle této analýzy mnohem příbuznější dravým teropodům (Tyranosaurus, Allosaurus, ptáci aj.), zatímco býložraví sauropodi (Apatosaurus, Brachiosaurus aj.) stojí stranou. Nicméně i oni mají své dravé bratrance, dinosaury ze skupiny Herrerasuaridae, jejichž pozice byla doteď nejasná.
Takže ve výsledku máme zase dvě velké skupiny dinosaurů, ale poskládané úplně jinak: Saurischia (Sauropodomorpha a Herrerasauridae) a Ornithoscelida (Ornithischia a Theropoda). Ať nám dlouho vydrží.
Baron et al., Nature, DOI: 10.1038/nature21700
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [348,2 kB]