MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025

Aktuální číslo:

2025/4

Téma měsíce:

Prázdno

Obálka čísla

Když je nám Země malá

 |  6. 11. 2017
 |  Vesmír 96, 668, 2017/11

Ke kosmu, k vesmíru se neobracíme pouze jako vědci, fantastové nebo snílkové, je pro nás inspirativní i v oblasti jazykové.

Nedostačují-li k vyjádření velmi vysoké až nadměrné míry slova velký, obrovský, mimořádný apod., pak zejména publicisté sahají k obratům jako astronomická částka, astronomické zisky; věci se podle nich dějí astronomickou rychlostí a údaje týkající se peněz dosahují astronomických výšek. Vidíme tedy, že vedle vyjádření významového vztahu k vědnímu oboru astronomie a k badatelům – astronomům, tj. ve spojeních jako astronomické pozorování, astronomický úkaz, astronomické přístroje, se přídavné jméno astronomický užívá v přeneseném významu, a to s cílem upozornit, poukázat na mimořádný rozsah nebo mimořádnou míru nějakého jevu. Jde o užití expresivní, citově zabarvené.

Podobně se uplatňují další přídavná jména z tohoto významového okruhu – vesmírný a kosmický. Ta však zůstávají mnohem více omezena na spojení s několika podstatnými jmény, zejména se slovy rozměr, výšina/výše/výška a rychlost, a to ve více či méně ustálených obratech. Prožíváme tedy drama, katastrofu nebo trable kosmických či vesmírných rozměrů; ceny čehokoli dosahují kosmických či vesmírných výšek a prázdniny plynou kosmickou nebo vesmírnou rychlostí. Připomeňme, že některé tyto obraty, např. spojení se slovem rychlost, mají souvislost s fyzikálními, resp. astronomickými termíny, v tomto případě s termínem kosmická rychlost.

A když se tyto jazykové prostředky jeví jako otřelé? Možná proto, že tato slova se v přeneseném významu užívají už nějakou dobu (například spojení astronomické ceny je registrováno už v třicátých letech minulého století), se přenesený expresivní význam nově konstituuje u přídavného jména galaktický. Setkáváme se tedy se senzacemi nebo spory galaktických rozměrů; hrozí nám rozpočet s galaktickým schodkemceny se šplhají do galaktických výšin. Abychom to vše přežili, potřebujeme galaktickou dávku štěstí.

I přes novost významu slova galaktický jsou výše uvedené příklady srozumitelné. Nebo vám připadají, řečeno novějším frazeologickým obratem, jako z jiné galaxie?

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Pavla Kochová

PhDr. Pavla Kochová (*1973) vystudovala český jazyk a literaturu a hudební výchovu na Pedagogické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou hlavní redakce připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Rostliny vyprávějí o lidech

Rostliny vyprávějí o lidech

Ondřej Vrtiška  |  31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás

O prázdnech v nás uzamčenovideo

Jan Černý  |  31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci

Nejúspěšnější gen v evoluci

Eduard Kejnovský  |  31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...