i
Falešná stopa života
| 6. 11. 2017 | Vesmír 96, 613, 2017/11
Organohalogeny, na Zemi produkt organismů a průmyslu, bývají považovány za indikátory života. Před několika lety proto vzbudil pozornost jejich objev na Marsu, byť převládl názor, že jsou abiogenního původu. Toto vysvětlení podpořila dvě nová pozorování. Radioteleskop ALMA objevil metylchlorid (CH3Cl, chlormetan) v plynu obklopujícím jednu mladou hvězdu a sonda Rosetta ho našla na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Objev podobných látek na exoplanetách by tedy z hlediska pátrání po životě neznamenal nic dramatického, protože se tam mohly dostat při srážkách s kometami.
Fayolle E. C. et al., Nature Astronomy, DOI: 10.1038/s41550-017-0237-7
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [533,54 kB]
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...