Podivná hnízda
| 2. 10. 2017Vyfotografovali jsme jakási „hnízda“ s malým vletovým otvorem. Byla v hojném počtu na větvích borovic v okolí našeho obydlí poblíž chorvatského Omiše. A nikdy jsme u nich nezaznamenali žádného obyvatele. Mohli byste pomoci s rozluštěním jejich původu?
Odpověď odborníka: Jsou to již opuštěná hnízda bourovčíka sosnového (Thametopoea pityocampa). Tento druh je rozšířen po celém Středomoří a vyskytuje se na různých druzích borovic. Motýli létají v létě, housenky se vyvíjejí od září do dubna, žijí tedy v zimě. Kuklí se hromadně v zemi brzy na jaře.
Podobně jako u ostatních bourovčíků se jejich housenky vydávají po setmění za potravou z hnízd v procesí, které tvoří liniovou frontu, přičemž se každá housenka dotýká zadečku předchozí. Tento kontakt je nutný k udržení migrující linie. Podobně se za svítání vracejí zpět.
Jejich chlupy obsahují alergeny, způsobující na kůži a sliznicích prudké alergické reakce. Protože se housenky hromadně svlékají v hnízdech, zůstávají v nich tyto chlupy dlouhodobě ulpělé a na podzim, kdy se hnízda rozpadají, mohou být jejich fragmenty rozneseny větrem po širokém okolí a při jejich vdechnutí způsobit zánět dýchacích cest. Při přemnožení housenek se toto onemocnění vyskytuje v rozsáhlých oblastech. Ve středověku při hromadných epidemiích a nedostatečné lékařské péči měly takové události na místní populaci fatální dopad a jsou známy případy, kdy papežové ze zoufalství vyhlašovali nad bourovčíkem klatbu. Že to není pouhý výmysl, jsem před lety zažil na vlastní kůži; je to velmi nepříjemné.
Ke stažení
- článek ve formátu PDF [246,85 kB]