Čertovy obrázky a královská hra
| 2. 10. 2017Jen málokterá společenská hra se zapsala do českého lexika tak výrazně jako karty neboli čertovy obrázky, jak se kartám někdy říkává. I když pomineme výrazy z karetního názvosloví nebo slangu, je tu množství frazeologických výrazů, pro které se hra v karty, její pravidla a chování hráčů staly předobrazem. Tak např. jedná-li někdo přímo, čestně, hraje s odkrytými nebo otevřenými kartami, odhaluje-li své skryté záměry, vykládá karty na stůl, riskuje-li, vsadil všechno na jednu kartu, měl-li při svém jednání štěstí nebo smůlu, vsadil na dobrou nebo špatnou kartu. Zná-li někdo něčí tajné úmysly, vidí mu do karet, jedná-li někdo s někým nečestně, hraje s ním betla. Je-li někdo donucen říct plnou pravdu, musí jít s barvou ven nebo přiznat barvu. Při tom může být nápadně bledý neboli zelený jak sedma. Má-li člověk při jednání velkou naději na úspěch, drží v ruce všechny trumfy. Pokud ho ale soupeř zbaví výhody a vyrazí mu trumf z ruky, situace se změní, karta se obrátí a možná bude nutné uvést poslední argument – vynést poslední trumf.
Méně, avšak přesto výrazně zapůsobila na obrazné vyjadřování i jiná společenská hra, a to šachy neboli královská hra. Soupeření lidí v životě je připodobňováno k šachové partii, včetně její taktiky a strategie. Pokud člověk svého soupeře velmi vážně ohrožuje a znemožňuje mu něco vykonat, drží ho něčím v šachu nebo mu dává šach. Zvítězil-li někdo definitivně nad někým nebo dostal-li někoho do bezvýchodné situace, dal mu mat. Je-li někdo naprosto poražen, dostal mat, je-li někdo něčím trikem zbaven vlivu, je vyšachován ze hry. Pokud někdo zahájil složité jednání promyšleným riskantním nebo i nevýhodným činem s cílem později získat výhodu, použil gambit. Jestliže však toto jednání dospělo k nerozhodnému výsledku, dostali se účastníci do patové situace.
S přáním, aby se z vás nestala pouhá figurka na šachovnici a nic se vám nesesypalo jako domeček z karet, se loučí autorka tohoto sloupku.
Ke stažení
- článek ve formátu PDF [305,09 kB]