Jak napsat šílenou nemoc
Desítky roků čtu Vesmír a jsem s jeho neselhávající vysokou úrovní a kvalitou velmi spokojený, zvláště v dnešní době, kdy se to jen hemží vše(a ne)možnými magazíny, které se vydávají za poučné a naučné. Nyní bych rád pochválil „devítku“ s celou řadou výtečných článků. Chci se ale zeptat, jak je to se psaním jmen v článku Je Alzheimerova choroba infekční? Pokud jde o Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, bylo tady už mnoho variant psaní, ale pokud vím, platí mnou uvedená podoba. Stejně tak je v článku uvedeno „scrapy“ – ale domnívám se, že má být „scrapie“. Budu rád, když se od vás, případně autora článku dozvím, jak to opravdu je.
Jan Betlach
Odpověď redakce: U eponym (slov či sousloví vytvořených ze jména) obsahujících příjmení dvou osob se obě převádějí do přivlastňovacího tvaru. V tomto směru byl v článku použitý tvar správný. Současně se však příjmení Jakob píše s „k“, a nikoliv s „c“, jak jsme uvedli. Správné znění je tedy Creutzfeldtova-Jakobova nemoc. Termín uvádí kupř. Velký lékařský slovník.1)
redakce
Odpověď autora: V případě termínu „scrapy“ jde o překlep, za který se omlouvám. Správně by v článku mělo být uvedeno „scrapie“, jak poznamenává čtenář.
Martin Balaštík
Poznámky
1) Martin Vokurka a kol., MAXDORF, Praha 2005, 5. vydání.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [242,29 kB]