Náměsíčníci nepociťují bolest, ani když se těžce zraní
| 7. 4. 2016Yves Dauvilliers se spolupracovníky ze spánkové kliniky v Montpellier ve Francii se zaměřili na problémy lidí trpících somnambulismem (náměsíčnictvím). Vyšetřili 100 zdravých dobrovolníků a 100 pacientů a pacientek (z toho 55 mužů) v průměrném věku 30 let trpících somnambulismem a věnovali přitom pozornost projevům a vnímání bolesti. Ve srovnání s kontrolami popisují somnambulové častější denní ospalost, problémy se spánkem a depresivní symptomy, ale jen bolesti hlavy a migrény mají významně častěji.
Přestože trpí mnohem častěji bolestmi hlavy (poměr šancí = 3,80) a dokonce desetkrát častěji migrénami (poměr šancí = 10,04), během epizod náměsíčnictví necítí bolest, a to ani když se vážně zraní. Mezi těmi somnambuly, kteří se zranili ve spánku, jich 79 % nepociťovalo bolest a pokračovalo v zahájené aktivitě. Z celého souboru se celkem 47 osob zranilo a pouze 10 z nich se bolestí probudilo, dalších 37 nepociťovalo bolest při nehodě, ale až později v noci nebo ráno. Přitom dvakrát šlo o fraktury. Jeden pacient jich utrpěl několik, když vyšel oknem z třetího patra, ale bolest pocítil, až když se později v noci probudil, druhý spadl ze střechy, neprobudil se však dřív než ráno.
Autoři uzavírají, že navzdory tomu, že ve dne tito pacienti trpí častěji bolestmi, jejich epizody somnambulismu se vyznačují vymizením vnímání bolesti, což svědčí o disociované mozkové aktivitě a porušené regulaci přijímaných bolestivých podnětů.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [433,9 kB]