Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Magnetem přitažený běžec

 |  7. 4. 2016
 |  Vesmír 95, 226, 2016/4

Sledoval sportovní přenosy a nevěřil tomu, co říká středoškolský profesor. Dnes je z něj špičkový fyzik, hledající cesty k prodloužení života či uskladnění elektřiny. To vše je podle Jiřího Tučka z olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů ukryto v titěrných částečkách hmoty – nanočásticích.

Zní zvon. Závodníci vbíhají do posledního kola a čtrnáctileté srdce Jiřího Tučka zvyšuje výkon. Oči fascinovaně upíná ke zběsilému úprku časomíry. Ne pro sportovní zážitek, ale pro čísla samotná. Jiří je miluje. Matematika je jeho vášeň. Sbírá složité příklady a v jejich řešení tříbí své nadání. „Věnoval jsem se jim po večerech, někdy i místo toho, abych se učil češtinu nebo zeměpis,“ vzpomíná dnes na okamžiky prokrastinace. Obrátky to získalo na gymnáziu, kde mu osud přihrál do cesty skvělého fyzikáře. Zpestřoval výklad historkami, ilustrujícími probíranou látku. Když probírali kinetiku vrhu tělesa, udělal ze studentů dobyvatele středověkého hradu, mající spočítat, jak kanonem dobývanou pevnost trefit. Jakmile příklad vypočítali, začal to komplikovat vanoucím větrem a nakonec přidal dřevěnou improvizovanou hradbu, kterou prý obránci stačili po posledním výstřelu zbudovat a dělo ji má překonat. „To byl pro můj zájem o fyziku mohutný hnací motor a učitel to věděl.“

Jednou, když probírali elektromagnetické jevy, dozvěděl se Jiří Tuček, že kolem elektrického vodiče existuje magnetické pole. Nevěřil tomu, ale když mu pedagog jev po hodině soukromě demonstroval s magnetkou, která se při zapojení elektřiny do vodiče odchýlila od geomagnetického zemského pólu, bylo o jeho dalším směřování rozhodnuto.

Zapuštění kořenů

Jakmile dostudoval aplikovanou fyziku (z pěti spolužáků studia dokončil jediný), byl opět na rozcestí. V kapse nabídky na práci v optickém průmyslu či v technologické firmě v oboru kvantové mechaniky, ale v hlavě dojem, že to není nic pro něj. Tehdy za ním přišel ředitel olomouckého výzkumného centra prof. Radek Zbořil s nabídkou. Před dvěma lety tam začali studovat nanočástice oxidů železa se zajímavými magnetickými vlastnostmi. Uměli je sice sledovat, ale měli ještě daleko k pochopení, proč nanočástice mají právě takové magnetické vlastnosti a jak je lze měnit, aby mohli vyvinout materiály přímo pro konkrétní použití. Tuček na nabídku spolupráce kývl a nerozmyslel si to ani poté, co jej prof. Zbořil upozornil, že na univerzitě ani v Česku se této problematice ještě nikdo důsledně nevěnoval. Ideální motivace, která mu umožnila v milované Olomouci zapustit hlubší kořen.

Patent

Jeho oborem se staly částečky hmoty, proti nimž je kapka mlhy jako obrovský oceán; prostředí, které se měří na atomy. Jedním z prvních materiálů, které začal studovat, byly nanočástice elementárního železa. Připravují se za vysokých teplot žíháním sloučenin železa ve vodíkové atmosféře V tomto redukčním prostředí reaguje vodík s kyslíkem za vzniku vodní páry, kterou vědci odsají a zůstává vysoce reaktivní (nulamocné) železo.

Nyní vidíte 21 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

O autorovi

Marek Janáč

Marek Janáč (* 1971) je publicista, rozhlasový a televizní dokumentarista, autor dvou knih a osmi CD s populárně-vědeckou tematikou. Za popularizaci vědeckých poznatků byl oceněn Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka a čestným uznáním za vynikající popularizaci vědy od od Učené společnosti České republiky. S filmem Magion zvítězil na mezinárodním festivalu AFO 2019.

Janáč Marek

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...