Babylonská geometrie
| 3. 3. 2016 | Vesmír 95, 133, 2016/3
Čtyři babylonské tabulky z doby 350 až 50 let před naším letopočtem dokazují, že tehdejší astronomové využívali geometrické metody ke sledování Jupitera na obloze. Jejich výpočty byly založeny na určení plochy lichoběžníku pod grafem funkce zachycující změnu rychlosti pohybu Jupitera v čase. Je to nejstarší důkaz využití geometrie k abstraktním operacím. Vývoj těchto technik byl dosud připisován pařížským a oxfordským učencům 14. století.
DOI: 10.1126/science.aad8085
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [505,15 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Archeologie
RUBRIKA: Mozaika
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...